dEUS Geliyor!

Geçtiğimiz yıl açılan Salon İKSV bünyesinde Midlake, Olafur Arnalds, Owen Pallett ve The Notwist başta olmak üzere bir sürü güzel konser izlemiştik, hatırlarsınız. Şimdi bunlara yeni birisi eklenecek ve bu hafta sona erdiğinde, “ne eğlendik be” diyenlerin şanslı olanları, The Notwist ile beraber Orta Avrupa’nın sayılı gruplarından birisi olan Belçikalı dEUS’u izlemiş olmanın haklı gururunu da yaşayacak.

Tom Barman’ın önderliğinde beş kişiden -ki bunlardan birisinin Mauro Pawlowski olması önemlidir- oluşan Belçikalı grubun 90’lardaki ufak çaplı fakat usturuplu , ağırbaşlı işlerinin ardından, 2000’lere geldiğimizde pratikte bir dağılma süreci yaşamış olduğunu görebiliriz. Fakat zamanla üzerinden bu ölü toprağını atan grup, önce 2001 yılında single’larını harika Worst Case Scenario’da toplayıp; sonra ise hiatustan çıkarak yaklaşık beş sene sonra Pocket Revolution’ u, üç sene ardından ise şu anda en bilinen hitleri konumuna gelen The Architect’in olduğu Vantage Point’i kaydetti.

Aslında görünüşte bu iki albüm nezdinde söylenebilinir ki dEUS eski halinden pek de bir şey bırakmamış, daha doğrusu yeni bir heyecanı daha kendinde benimsemiş beş kişinin taze güzelliği olarak yoluna devam etmekte. (Hatta aynı değişimin içine Elbow’ u da almış) Değişiklikler gitar partisyonlarından ya da synthlerinden hemen anlaşılabilindiği üzre, grubun günümüz dinleyicisine de ulaşabildiğini sezdiriyor. dEUS için değişti diyebildiğim halde, yeni hallerindeki hızın, kan ter içinde olabilmenin estetiği günümüz gruplarından bir tek Kasabian’da var sanırım.. (O da Barman’ın yeteneği, adam Instant Street gibi bir şarkı da söyledi zamanında)

Kısacası, yaz turnesinin ilk ayağı olarak İstanbul’u seçerek artı bir heyecan da yaratan dEUS, (ki grubun konser takvimi de bir hayli dolu bu yaz) yeni şarkılarıyla Kasabian-vari hoppidi hoppidi eğlendirip, Roses gibi şarkılarıyla ağır havalara sokup; Nothing Really Ends gibi Tindersticks- Elbow ağırbaşlılığındaki şarkılarıyla ise ilham üzerine ilham katabilir sanırım dinleyicisine. 20-21 Mayısta Salon IKSV’ de…

Author: Onur Yener

Share This Post On

1 Comment

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir