Destroyer ya da Dan Bejar

Destroyer adında bir grup duyduysanız muhtemelen metal grubu zannedip dinlemeden geçmişsinizdir. Metal aşığı bir dinleyiciyseniz de Daniel Bejar’ın müziğini duyduğunuzda hayal kırıklığına uğramış olabilirsiniz! Kanadalı bu ozan şarkıcı ile 2011 yılında yayımlanan Kaputt albümü ile tanıştım. Albüm geçtiğimiz senenin en iyi albümleri listelerinde Mojo, Pitchfork ve Uncut gibi önemli kaynakların ilk 50’lerinde çeşitli yerler edinmişti. Merakla peşine düşüp dinleyince aslında daha da yüksek bir yer alabileceğini düşünmüştüm.

Destroyer aslında -en fazla bilineni The New Pornographers olan- birçok grupla da aktif olarak çalışan Dan Bejar’ın 1995 yılında kurduğu ve yıllardan beri değişmeyen tek elemanı olarak sürdürdüğü bir grup projesi. Kendisi Destroyer’dan özellikle ¨solo proje¨ diye bahsedilmesinden rahatsız oluyor ve yaptığı müziğin bir grup müziği olduğunu ve albümlerde de birçok müzisyenle beraber çaldığını söylüyor. Destroyer yıllar içerisinde birçok müzisyenin katkıda bulunduğu bir proje olarak ilerlemiş olsa da Bejar grubun yakın zamanda daha sabit elemanlarla ¨yerleşik düzene¨ geçeceğini belirtiyor.

Destroyer herhangi bir müzik türüne dâhil olacaksa Alternatif / Indie Rock olarak değerlendirilebilir sanırım, ancak Bejar’ın vokali daha çok ¨pop¨ öğeler taşıyor. Kaputt özelinden gidersem insanı çok kolay yakalayan basit ritimler ve etkileyici şarkı sözleri var. Kendi şarkılarını yazan müzisyenler genellikle her albümde biraz daha üzerine koyarak büyüyorlar ve belli bir olgunluğa eriştikten sonra çok daha iyi işler çıkartıyorlar. Bejar’ın da dokuzuncu albümü olan Kaputt ile oldukça etkili bir iş çıkarttığını söylemek mümkün. Albümdeki her şarkı tek başına değerlendirildiğinde birçok insanın ¨en sevilen şarkılar¨ listesinde yer kapabilir! Ancak bu şarkıların oluşturduğu bütün çok iyi olmaktan öteye, mükemmelliğe doğru yol alıyor. Bir sonraki şarkıyı dinlediğinizde bir önceki şarkıyı daha çok seviyorsunuz. Planlanmış bir şekilde ilerlemesine rağmen dinlediğiniz anı gerçek kılan ve yapmacık olmaktan uzak bir müzik söz konusu.

Kusursuz bir tasarı olan Kaputt, sadece Destroyer’ın değil, son yılların en büyük albümlerinden. Bu başyapıt sayesinde Destroyer’ın müzikal yolculuğunun başladığı noktalara kadar ineceğim belli oldu. Yarın akşam Salon İKSV’de sahne alacak Destroyer konserine gelmeden önce 13Melek’in Açık Radyo’da Dan Bejar şarkılarını çaldığı programı dinlemenizi öneririm.

Author: Selim

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir