Destroyer Konser İzlenimleri

 

Gidip gitmeme konusunda muallakta olduğum bir konserdi. Bunun başlıca nedeni daha önce Selim’in de yazısında belirttiği gibi grubun en extreme metal grubunun bile sahip olamayabileceği sertlikte bir isme sahip olmasıydı. Bir önceki satırı okuduktan sonra anlamış olabileceğiniz üzere, konser açıklanmadan önce grup hakkında hiçbir fikrim yoktu.

Huyumdur, hiç tanımadığım bir grubun konserine gideceksem onlar hakkında çok fazla araştırma yapmam. Konserler çok fena bir durum yaşanmadıkça bir müzisyeni/grubu sevmem ve ilerde takip etmem için gerekli intibayı sağlıyorlar. Huylu huyundan vazgeçmeyeceği için grubun sadece Chinatown isimli parçasını çeşitli sosyal ağ paylaşımlarında dinleyip Salon IKSV’ye adımımı attım.

Grubun Destroyer isminde olması ve uzun zamandır sahnede gördüğüm en kalabalık erkek popülasyonuna sahip olması nedeniyle ilk başta ürkmek biraz normal. Daha sonra tiplere bakınca temiz çocuklar oldukları anlaşılıyordu. Grubun saksofoncusu Joseph Shabason tam bir Woody Allen kopyası. Hatta tip olarak benzerlik, enstrüman çalma konusunda da benzerliğe dönüşünce (Woody Allen – Klarnet) iyice işkillendik kendisinden. Neyse, konser grubun bildiğim tek parçası olan Chinatown ile açıldı (onu da yarım yamalak, biliyor gibi de değilim. Şarkıya Chinawoman demişliğim var konserden beş on dakika önce). Chinatown’dan sonra grup beni tahmin edemeyeceğim bir yolculuğa sürükledi. Grup üyelerinin enstürmanlara olan hakimiyeti ve baş döndürücü bir enerjiyle çalmaları muhteşemdi. Adının “Suicide Demo For Kara Walker” olduğunu daha sonra öğrendiğim şarkının başında, yine adının JP Carter olduğunu daha sonra öğrendiğim sarı sakal trompetçi bir nevi Destroyer’ın adının nerden geldiğini kulaklarımıza öğretti. Uzun ve sabırlı bir trompet / gürültü solosuyla şarkının açılışını yaptı.

Grubun turnesindeki son konsermiş. Belki de bu yüzden daha iştahlı ve eğlenerek çaldılar. Yılın en iyi konserlerinden biriydi. Mutlu ayrıldık.

Bu arada, şubat 2013’de ülkemize Deströyer 666 isminde bir grup geliyor. Sakın ola karıştırıp onların konserine gideyim demeyin yanlışlıkla. Onlar farklı dünyanın insanları.

Author: Anıl Okay

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir