Deli – 2 Perdelik Dram

Deli – 2 Perdelik Dram
Tiyatro Furi

Yazan : N.V.Gogol
Yöneten : Devrim Saltoğlu
Oyuncular : Devrim Saltoğlu

Bir çok tiyatroda oyunculuk deneyimi olan ve atv nin popüler televizyon dizisi “Sıla” da cihan karakteri ile tanıdığımız Devrim Saltoğlu nun, 2008 – 2009 sezonunda kurduğu “Tiyatro Furi” nin ilk oyunu “Deli”. Aslında oyun oldukça eski bir Gogol oyunu. Orjinal adı “Bir Delinin Güncesi”

Oyun tek kişilik bir oyun. Her zaman olduğu gibi yine belirtmeliyim ki, tek kişilik oyunlar gerçekten oynayan için de seyreden içinde çok zorlu oyunlar. Oyuncunun sahne hakimiyeti kadar, seyirci hakimiyeti de olması gerekiyor. Seyirciyi ilgili tutmak gerçekten oldukça zor bir iş. Seyirci için ise, oyuna adapte olmak çok zor. Sahnede sadece bir oyunucu olduğundan dolayı onu beğenmek zorundasınız. Tabi bu zorundalıktan yanlış anlam çıkarılmasın. Elbette oyunu, oyuncuyu beğenmek zorunda değilsiniz. Oyuna adapte olmanız için gerekli zorunluluktan bahsediyorum. Bu zorlu şartlar altında tek kişilik oyunlar aslında diğer oyunlara göre 0-1 geride başlıyorlar.

Nitekim ben de oyuncuya negatif duygular besleyerek ön yargılı bir şekilde oyunu seyretmeye gittim. Ön yargımı açıklamayacağım. Benim farklı sebeplerim olmasına rağmen, bir çok kişi oyuncunun “Sıla” adlı atv de oynayan dizideki kötü adam rolünden dolayı kendisine karşı negatif duygular beslediğine eminim. Malesef biz Türk halkı böyleyiz. Gerçekle sanalı bir birinden ayıramıyoruz. Kurtlar vadisi gibi dizilerdeki karakterleri gerçek hayatta görüp önlerinde el pençe divan duran bir halkız biz. Bu konudaki doluluğumdan dolayı farklı konulara saptım biraz mazur görünüz.

Oyunda Devrim Saltoğlu, dekor yardımcısı olarak çalıştığı tiyatronun müdürünün kızına platonik bir şekilde aşık olan ve yaşadığı olaylarla yüzleşmeleri esnasında akıl sağlını kaybeden bir karakteri canlandırıyor. Uyarlama oldukça başarılı olmuş. Oyunda hiç bir kopukluk hissetmiyorsunuz. Dekor gerçekten tek kişilik. Hiç bir şey yok diyebilirsiniz. Bir döşek, bir sandelye ve bir perde. Oyunda kullanılan müzikten ve efektlerden çok etkilendim. Kesinlikle çok ustaca seçilmiş bir melodi. Perdeye yansıtılan resimler mükemmel derecede oyuna uymuş. Rahatlıkla ses ve görüntüleri oyundan ayrı olarak gösterilerek bir gösteri oluşturulabilir. Bu seçimleri yapan kişi veya kişileri ayrıca tebrik ediyorum. Oyunun temasına da gerçekten çok uygun. Oyuncuyu bu unsurlar besliyor ve oyunu seyredilir kılıyor.

İzlenmesi gereken bir oyun.
İyi seyirler.

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir