“Değerim 50 Kuzu” Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit’te

Tarih: 29 Şubat 2012, Çarşamba
Yer: Levent Kültür Merkezi Onat Kutlar Sinema Salonu
Saat: 19.00
Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğinde 29 Şubat 2012 Çarşamba akşamı aileleri tarafından satılan çocuk gelinlerin öyküsünü anlatan Nima Sarvestani imzalı “Değerim 50 Kuzu” belgeseli gösterilecek. Savaşın dağıttığı ailelerin yaşadıkları evrensel bir drama parmak basan “Değerim 50 Kuzu”nun Levent Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek gösteriminin ardından Prof. Dr. Neşe Özgen katılımcılarla bir söyleşi gerçekleştirecek.
27 Şubat 2012, İstanbulBeşiktaş Belediyesi tarafından Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği işbirliğiyle düzenlenen “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te çarşamba akşamı İsveçli yönetmen Nima Sarvestani imzalı “Değerim 50 Kuzu” belgeseli gösterilecek. Belgeselde, babası Afganistan’da savaşta öldüğünde yanına yerleştiği amcası tarafından henüz 10 yaşındayken, onu dört kez hamile bırakan elli yaşındaki bir adama, 50 kuzu karşılığında satılan Sabere’nin öyküsü anlatılıyor. Ülkemizde de hala büyük bir sosyal yara olan çocuk gelinler hakkında detaylı çalışmalar yapan Prof. Dr. Neşe Özgen, gösterimin ardından katılımcılarla bir söyleşi gerçekleştirecek.
Her seferinde düşük yapan Sabere, halen kocasından kaçarak sığındığı Mezar-ı Şerif’te güvenli bir evde yaşıyor. Sabere’nin annesi ise kocasının ölümünün ardından kuzeninin yanına gitmek zorunda kalıyor. On bir yaşındaki Farzaneh’i ise babası fakirlik nedeniyle satıyor. Kız on beş yaşına gelene kadar beklemek istiyor ama alıcı aile onu hemen almak istiyor. Dramlarla dolu bu ailenin tek umudu ise Afganistan Dayanışma Merkezi oluyor. Sabere’nin kocasını bulup, ondan boşanmaya zorlamaları gerekiyor fakat o, Taliban’ın kontrolünde olan bir bölgede yaşıyor. Sabere’nin alıcısı polis tarafından bulunuyor. Ailesi, bulunması ve tutuklanması konusunda polise yardımcı oluyor. Fakat Sabere hala aynı adamla evli…
Savaş sonrası Afganistan’da pek çok ailenin yaşadıklarına ayna tutan “Değerim 50 Kuzu”, 29 Şubat 2012 Çarşamba akşamı saat 19.00’da Beşiktaş Belediyesi Levent Kültür Merkezi Onat Kutlar Sinema Salonu’nda ücretsiz olarak izlenebilir.
 
“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”, etkinliği, 7 Mart 2012 Çarşamba akşamı gösterilecek “Mama Africa” isimli belgesel filmin gösterimiyle devam edecek.
Not: Basın bülteninden alıntıdır.

 

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir