Dedem Beni Korkuttu Hikayeleri

küçük İskender’in Parantez Yayınevi çıkışlı, saf hüzünden oluşan kitabı..

Şairin İkinci Yeni’ye değil de, Beat Generation’a daha yakın olduğunu anladığımız kitapta, şiirler, uzun yazılar, uç tanımlamalar mevcut. Okuru saran, onu imgesel bir betim pembeliğinin ortasına bırakan; zaman zaman golden shot düzeyinde duygusal hematomlara gark eden, bazı bazı da ilçeyken il olan yalnızlığında pür çıplak bırakan dizeleri sıralamış İskender.

Duasız Hayatlara Fevkalade Bir Kan Oturacaktı diyerek kanatan adam,
Ehrimen ve Arkadaş ile üzüyor, Tarot ile kafaları karıştırıyor, Yüzü Bozuk Üç Oğlan Tragediası’yla öldürürürken de mutlak bir muğlaklığın alelâde serinliğinde konaklatıyor gri hücrelerimizi.. Aşktan ve ölümden; matemin tepkisiz beyazlığından; kaybedilenlerin ve yarım kalanların, tamamlananamış evrimleriyle düşlerimize kürdan olan talaştan hislerimizin nükseden ağrılarından; müzik denen ilahi kösteğin/desteğin etkisiyle doğan kriminal yanlarımızdan bahsediyor en edepsiz edebiyatıyla..

Soyundun mu Kırık Bir Camsın Gözlerine Bıçak Düşmüş ismindeki öyküsüyle içinizde bir şeyi öylesine eksik bırakıyor ki toparlanamanız için İsmet Özel okumanız gerekiyor..

Ezcümle;
Dedem Korkut Hikayeleri’ne ironik bir bakış atan underground yazarının bir nevi vasiyetidir bu kitap:
“Dua edelim”

Author: Fırat Aydın

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir