Daughter

daughter

Daughter ile tanışmam birkaç davul tınısının ardından yükselen temiz vokale dikkat kesilmemle oldu. Adını bile bilmediğim bir radyoda duyduğum sese takıldım ve teknolojinin de yardımıyla Landfill’i buldum! Daha sonra da “kimdir-nedir” diye araştırıp Elena’nın peşine düştüm!

Daughter aslında yakın zamana kadar vokalist Elena Tonra’nın solo projesiydi ancak yakın zamanda davulcu Remi Aguilella ve Tonra’nın erkek arkadaşı gitarist Igor Haefeli’nin katılımıyla bir trio halini aldı ve yoluna böyle devam ediyor.

His Young Heart ve The Wild Youth isimli iki EP’den sonra bu ay If You Leave ismini verdikleri ilk albümlerini yayınladılar. His Young Heart yukarıda da bahsettiğim gibi hemen dikkatleri çeken bir şarkı olan Landfill ile başlıyor. Dinler dinlemez vokale teslim olup kalan üç şarkıyı da pürdikkat dinliyorsunuz. Hemen ardından gelen The Woods çok tatlı bir gitar melodisi barındırıyor, vokal performansı yine eşsiz. Candles ile biraz hareketlenen EP, Switzerland ile bitiyor.

Bir sonraki EP’leri The Wild Youth’ta bulunan Youth isimli şarkı biraz farklı bir versiyonla ilk albümlerinde de yer alıyor. Özellikle EP’nin açılış şarkısı Home melodisiyle kafaya takılan ve üst üste defalarca dinlenebilen çok başarılı bir şarkı.

If You Leave albümü ise baştan sona etkileyici. Giderek birbirinin aynı olmaya başlayan ve adeta bir formülle üretilen Indie albümlerden farkını hemen belli ediyor. Pek fazla video izleyen bir insan olmasam da albümün çıkış parçası olan Still’e çektikleri klip de gayet iyi olmuş. Daughter’a getirilebilecek en önemli eleştiri Elena’nın baskın sesinden ötürü şarkıların birbirine fazlaca benziyor gibi görünmesi. Ancak dikkatlice dinlediğinizde ortada böyle bir sorun olmadığını anlayabiliyorsunuz.

Son yılların en önemli işlerine imza atan ve muhtemelen bundan sonra adını çok daha fazla anacağımız bir grup Daughter. 2 Nisan’da Salon İKSV sahnesinde olacaklar. Muhtemelen makul fiyatlarla Daughter izlemek için son şansımız, potansiyelleri alacakları mesafeyi belli ediyor. Aramız açılmadan Salon’da olmak lazım.

Author: Selim

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir