Crazy English Summer

İnsan hayatında her zaman yapış yapış bir dönem vardır. Bu dönem belki de kişiliğimizin şekillenmesi için gerekli olan aşamaların en yorucusu ve sertidir. Hayatının büyük çoğunluğu müzik olan insanların “anlarını” müziklere bağlaması ve geçen yılları şarkılarla eşleştirmesi de kaçınılmaz olduğu için bu döneme atanan şarkılar da genellikle ağlak ama çok özel güzelliklerdir.

Benim için bu anlamda Faithless’ın Crazy English Summer parçasının yeri epey bir ayrı.. İyi hatırlıyorum ilk dinlediğimde gönderene olan sevgim beklenmedik boyutlara ulaşmış, vokali Dido zannetmiştim.. Daha sonra Zoe Johnston insanının bu melek sesini çıkarttığını öğrenip kendisi ile ilgili arayışlara girmiştim.. Şarkıyı her dinlediğimde yerimden oynar, duyduğum heyecanı nereye yönlendirmem gerektiğini bilemezdim, ve doğal olarak hatalı kararlara yol almam kaçınılmaz olmuştu, aldım o yolu, mutluyum! (gerekliydi)

Crazy English Summer, planlanmış ve önceden yazılmış şarkıların aksine içinde rastgelelik barındıran ve tüm zamanların en muhteşem vokallerinden birine sahip harika bir şarkı.. Vokalin söylediği her şey sanki o anda yaşanıyormuşçasına içten ve “size özel”. Şarkının içine kabul edildiğinizde üst üste onlarca kez dinleyebilir, eliniz başka şarkıya gitmeden hayatınızı gözden geçirebilirsiniz.
Geçmiş değiştirilemese de şarkılarla açılan zaman koridorundan geçip güzelliklerle anılabilir, hayatınızın en saçma anlarında bile harika bir şarkı kazanmış olmanın sevinci şimdiki zamanınıza yayılabilir, bunu gerçekten başarabilirsiniz.

Crazy English Summer’ın bulunduğu Outrospective albümü de bana göre Faithless’in başyapıtı. Benim Crazy English Summer’ı yakaladığım bu albümde başka bir hayat farklı bir anında albümden tamamen farklı bir şarkıyı kendisine uyarlayabilir. Eminim One Step Too Far’ı yaşayan hayatlar da vardır..

Şarkılar müzikal hayatlarda yaşanılan anlara denk gelir, kolay başlamaz ve çabuk bitmezler.. Onları anlamak “sadece müzik” dinlemenin çok ötesinde bir deneyim gerektirir..

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir