Code Blue


Yaklaşık bir haftadır devam eden İstanbul Film Festivali’nde filmden çıkıp ayağa kalkınca ayaklarımın titrediği hiç film yok dedim, daha bu sabah. Az önce işte tam böyle bir filmden çıktım dizlerim titreyerek…

Mavi Kod, Urszula Antoniak’ın Özel Hayatlar (Nothing Personal) filminden sonraki ikinci filmi. İlk film de festivalde gösterilmişti ancak izleyememiştim,  ama bir an önce izlemem şart oldu.

Mavi Kod’a gelince. Marian tekinsiz, ruhu ve sesi kaybolmaya yüz tutmuş bir Hemşire’dir.Ölüm ona o kadar yakındır ki ilgilendiği hastaları tüm soğukkanlılığıyla öldürmekten çekinmez. Evi, özel hayatı, hatta mobilyaları o kadar yalnızdır ki, onun tek mutluluğu “düzen” dir.  Evine gelen misafirleri “ne güzel manzaralı ev” deseler de içindeki çivi gibi yalnızlığı masmavi bulutlara bakan pencereleri bile dindiremiyor.

Peki bu kadın neden bu kadar yalnız ve şefkate aç. Modern hayatın tam da yalnızlığın en yoğun hissedildiği Hollanda toprakları bunda etkili olsa gerek. Ama sadece bu değil sanki. Erkek-kadın, hatta insan-insan ilişkileri o kadar sakil, ruhsuz ve samimiyetsiz ki, yalnızlıktan başka çaremiz yok. Marian ile ilgi duyduğu adamın sevişme sahneleri tam da bunun en iyi kanıtı. İnsanlık o kadar uzaklaşıyor ki birbirinden sevişirken bile birbirine dokunamıyor. Ancak “yalvar bana” gibi porno filmlerden öğrendiğimiz tahrik edeceğini sandığımız laflar ile boşalmaya çalışıyor. İşte tam da bu noktada “şiddet” ortaya çıkıyor bilindiği üzere kadına uygulanan. Tüm bu yalnızlaşan benliklerimiz şiddetle birbirini yok ediyor artık.

Filmin teknik yönlerine zati laf edemem gerek yok birçok ödül almış. (2011 Hollanda Film Festivali En İyi Görüntü, En İyi Ses). Ama başrol oyuncusu Bien de Moor beni öyle heyecanlandırdı ki Tilda Swinton hayranlığımın yerine geçti.

Son laflarıma gelirken filmin sonunda koskoca bir kadın kategorisine dair öyle bir son veriyor ki, benim de ölesim geliyor. Filmim tekrarı bu akşam 21.30’da Beyoğlu Sineması’nda…

Author: Metin Akdemir

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir