Cinéma Vérité Öncüler: Pennebaker ve Hegedus

6 – 29 Ocak 2012

Pera Müzesi

Pera Müzesi Film Etkinlikleri kapsamında Pera Film’in 6-29 Ocak 2012 tarihleri arasında sunduğu Cinéma Vérité Öncüler: Pennebaker ve Hegedus programı, belgesel film dünyasına muhteşem bir yolculuğa çıkarıyor. D.A. Pennebaker ve Chris Hegedus günümüzde yaşayan en saygıdeğer ve eşsiz belgesel film takımı. Müdahaleci olmayan, cinéma vérité tarzı film yapımcılıkları ile ünlü ikili, öznelerini aktüel kamera ile yeterli ışık ve olabildiğince az kesinti ile kaydediyorlar. Sonuçta ortaya çıkan da, karakterlerin karar verdiği, samimi bir gerçek yaşam dramasının portresi.

D.A. (Donn Alan) Pennebaker, cinéma vérité’nin öncülerinden kabul edilir. Pennebaker ve çalışma arkadaşı Richard Leacock, 60’lı yılların başlarında, ilk gerçek anlamda taşınabilir 16 mm. senkronize kamera ve ses kayıt sistemini geliştirmiştir. Bu kamera, film yapımcılığında bir çığır açmanın yanı sıra, günümüzde bir hayli popüler olan doğrudan ve anında çekim stilini ortaya çıkarmıştır. Pennebaker’ın ilk filmi 1953 tarihli kısa metrajlı Daybreak Express‘tir (Şafak Ekspresi). Pennebaker, 1967 yılında, Bob Dylan’ın İngiltere turnesi sırasındaki son akustik konser performansını takip eden, ufuk açıcı klasik Don’t Look Back (Geriye Bakma) filmini çekti. Ardından gelen Monterey Pop, Keep On Rockin’ ve Ziggy Stardust and the Spiders from Mars filmlerinde, önemli müzik performanslarını kaydetmeyi sürdürdü. 1976 yılında partneri ve gelecekteki eşi Chris Hegedus ile çalışmaya başladı. İkili, aralarında 1998 tarihli Moon Over Broadway  (Broadway Üzerinde Ay) ve 1993 tarihli ve Oskar Ödülü’ne aday gösterilen ve National Board of Review’un En İyi Belgesel Filmi D.W. Griffith Ödülü’nü kazanan The War Room (Savaş Odası) filmlerini birlikte yönetti. Pennebaker ve Hegedus, 1970’lerden beri yaklaşık 30 filme imza attı. İkilinin en son işbirliği Kings of Pastry (Pastanın Kralları), Fransız hamur işi aşçısı yarışması M.O.F.’i inceliyor.

Pera Film, Pennebaker ve Hegedus’dan uzun ve kısa metraj 11 adet filmi beş ana başlık altında sunuyor: “Yeni Belgesel”, “Amerika Seçime Gidiyor”, “Doğrudan Müzik,” “Jean-Luc Godard “ve “Bir Portre.”

“Yeni Belgesel” bölümünde Pastanın Kralları, “Jean-Luc Godard” başlığı altında Öğlen Bir, “Amerika Seçime Gidiyor” altında Savaş Odası ve Savaş Odasının Dönüş fimleri yer alıyor. “Doğrudan Müzik” bölümünde ise 1960’ların Amerikan müziği mercek altına alınıyor: Geriye Bakma, Monterey Pop,  Jimi Monteray’de Çalıyor Shake – Otis Monteray’de, Alice Cooper ve Little Richard. Son başlık “Bir Portre” altında ise sinemacı Richard Leacock’a saygı niteliğinde Bir Stravinsky Portresi filmi gösterilecek.

 

GÖSTERİM PROGRAMI

6 – 29 Ocak / January 2012

 

6 Cuma / Friday

19:00   Pastanın Kralları / Kings of Pastry

 

8 Pazar / Sunday

14:00   Bir Stravinsky Portresi / A Stravinsky Portrait

16:00   Öğlen Bir / One PM

 

14 Cumartesi / Saturday

14:00   Geriye Bakma / Don’t Look Back

16:00   Monterey Pop

18:00   Alice Cooper + Little Richard

19:00   Jimi Monterey’de Çalıyor / Jimi Plays Monterey +

Shake – Otis Monterey’de / Otis at Monterey

 

15 Pazar / Sunday

14:00   Savaş Odası / The War Room

16:00   Savaş Odasının Dönüşü / The Return of the War Room

18:00   Bir Stravinsky Portresi / A Stravinsky Portrait

 

27 Cuma / Friday

19:00   Öğlen Bir / One PM

 

28 Cumartesi / Saturday

14:00   Savaş Odası / The War Room

16:00   Savaş Odasının Dönüşü / The Return of the War Room

18:00   Pastanın Kralları / Kings of Pastry

 

29 Pazar / Sunday

13:00   Alice Cooper + Little Richard

14:00   Jimi Monteray’de Çalıyor / Jimi Plays Monterey +

Shake – Otis Monteray’de / Otis at Monteray

16:00   Geriye Bakma / Don’t Look Back

18:00   Monterey Pop

 

 

Author: Orhan Sümer

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir