Calexico İstanbul Konseri

IMAG1854

Calexico ile tanışıklığım eskilere dayanır. Özellikle Hot Rail ve The Black Light dönemlerinde sıkı dinleyicilerindendim. Last.fm kayıtları da son beş yılda 1188 kez Calexico’ya başvurduğumu söylüyor! Rakamlar ortadayken Calexico’yu kaçırmam olanaksızdı, kaçırmadım! Salon İKSV sahnesinde 7-8 kişilik bir grubu barındırmak oldukça zor ancak sahneye gayet iyi yerleşmişlerdi ve kusursuz bir ses yakaladılar. Sadece bu açıdan bile büyük bir övgüyü hakediyor konser ama sadece bu kadar değil.

Benim için Calexico dendiğinde Gypsy’s Curse, Service and Repair, Sideshow gibi şarkılar akla geliyor ancak yeni dönem Calexico’su biraz daha farklı. (Ben iki albüme yapışıp kaldığımdan bana göre “yeni dönem” de olabilir!) Eskiden sanki Tarantino filmlerini izleyip “buraya ne uyar” diye düşünerek müzik yapıyorlardı, şimdi ise Latin rüzgarları esiyor ve biraz daha eğlenceliler. Konserde de bu Latin havalarını bolca gördük ve bunun neticesinde hiç beklemediğim kadar hareketli bir seyirci topluluğu da gruba eşlik etti. Salon İKSV sahnesinde izlediğim en eğlenceli konserlerden birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

“Ne çaldılar” sorusu konseri kaçıranlar için çok önemlidir, buna net cevabımı Saloniksv instagram sayfası ile verebilirim. Özellikle “Crystal Frontier” eşsiz bir şekilde çalındı ve konseri doruğa çıkarttı. “Alone Again Or” ise seyirci katılımının en yüksek olduğu şarkıydı. “Puerto” da seyirciyi iyice coşturdu ve bis öncesi güzel bir kapanış oldu.

Sağ önde davulun dibinde konseri izledim. Bazı şarkıları resmen fiziksel olarak hissettim! Son yıllarda izlediğim en temiz sese sahip konserdi ve neredeyse hatasız çaldılar. Konser çıkışı karşılaştığım bir arkadaşım grubun biraz yorgun gözüktüğünü söyledi ancak ben pek öyle hissetmedim. Sanırım üst üste ikinci konser olduğundan kafada “yorgun olacakları” düşüncesi dolaşıyordu ve bunu destekleyecek kanıtlar aramıştı.

Sonuçta cuma akşamı gayet güzel bir Wovenhand konseri ile başlayan hafta sonu Calexico’nun harika performansı ile sonlandı. Gece yattığımda kulaklarım tütüyordu ve hala bana eşlik eden bir ses var!

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir