Çağdaş Sanat Atölyesi – Seminer: Doğan Yaşat

13/14/20/21/27/28 OCAK
18:30-20:00
Suskunun Diliyle Söylemek: Modernist Edebiyatta Okumalar

Modernist edebiyat ‘modernlik’ düşüncesi ile derdini daha en başından ‘dil’ ile kurar. Dili, özellikle de h¢kim dili geçersiz kılarak, söylenegelenin dışında söylenebilecek olanın olanağını ‘susku’ aracılığıyla açmak, edebiyatın, sanat ile hakikat ilişkisi açısından en önemli işlevlerinden birine karşılık geliyor.

Edebiyat metninin işaret ettiği hakikat ile toplumsal hakikat arasındaki uyumun bir beklentiye dönüşmesi, çoğu zaman edebiyat yapıtının hakikati yansıtmadaki başarı ölçütü olarak dayatılmasıyla sonuçlanmıştır. Oysa, dilin kendisi ile hakikat arasındaki ilişki daha en başından sorunlu bir alan olduğu için, burada edebiyata atfedilen rol, onun üstesinden gelemeyeceği kadar güçtür. ‘Susku’ ise modernist bir buluş olarak, edebiyata bu gücü kazandırabilecek bir kurtarıcı olarak belirmiştir.

Doğan Yaşat’ın düzenlediği seminerler dizisinde, Batı yazınından Faulkner, Kafka, Beckett gibi yazarlar ile Türk yazınından Yusuf Atılgan, Oğuz Atay ve Bilge Karasu gibi yazarlar, felsefe ve edebiyat sosyolojisinin yaklaşım biçimleriyle, ‘susku estetiği’ bağlamında yeniden okunarak katılımcıların katkıları doğrultusunda birlikte düşünme ve tartışma ortamı oluşturulmaya çalışılacaktır.

13 Ocak Perşembe 18.30-20.00 Sessizlikten ‘susku’ya: Faulkner ve V. Woolf.
14 Ocak Cuma 18.30-20.00 Majörden minör dile: Kafka.
20 Ocak Perşembe 18.30-20.00 ‘Susku’nun toplumsal işlevi: S. Beckett.
21 Ocak Cuma 18.30-20.00 Anayurtta Susanlar: Yusuf Atılgan.
27 Ocak Perşembe 18.30-20.00 ‘Susku’nun iki h¢li Vüs’at O. Bener ve Oğuz Atay.
28 Ocak Cuma 18.30-20.00 Açıklık ve ‘susku’: Bilge Karasu.

Katılımcı sayısı sınırlıdır. Davetiyeler etkinlik günü etkinlik saatinden 1 saat önce Akbank Sanat gişesinden temin edilebilir.

Etkinlikler ücretsizdir.

Not: Akbank Sanat etkinlik bülteninden alıntıdır.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir