Cafer Panahi’ye 20 Yıllık Ceza

Panahi’ye Bir An Önce Özgürlük

Geçen yıl tutuklanıp tepkiler üzerine serbest bırakılan İranlı yönetmen Cafer Panahi’nin yargılandığı dava sonuçlandı. İran yönetimi Panahi’ye uygun gördüğü 6 yıllık hapis cezasına 20 yıl senaryo yazma, film çekme yasağını da ekleyerek yönetmenin cezasını neredeyse müebbete çevirdi. Panahi ile birlikte muhalif film yapımcısı Muhammed Resulov da 6 yıl hapis cezası aldı.

Rejime muhalif olduğunu ve hatta hücresinde bile film çektiğini düşündükleri yönetmenden korkuları belli ki dinmek bilmiyor. Kendi ülkesinde anlaşılamamak cezaların en büyüğüyken böyle cezalandırmak da yetmiyor İran yönetimi için. Yıldırmaya, bıktırmaya, yok etmeye çalışıyorlar.

Vicdanlı insanları susturmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğine inanarak Panahi’nin aşağıdaki filmlerine yenilerini eklemesini umut ediyorum.

* Yarali bashlar (The Wounded Heads, 1988)

* Kish (1991)

* Doust (The Friend, 1992)

* Akharin emtehan (The Last Exam, 1992)

* Ardekoul (1997)

* Badkonake sefid (The White Balloon, 1995)

* Ayneh (The Mirror, 1997)

* Dayereh (The Circle, 2000)

* Talaye sorkh (Crimson Gold, 2003)

* Offside (2006)

* The Accordion (2010)

Not; Filmografi imdb‘den alınmıştır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

1 Comment

  1. İğrenç bir suçtan suçlu bulunan Polanski için ortalığı birbirine katan sinema dünyası bakalım “suçsuz” Panahi’ye sahip çıkacak mı? Bu basit bir ceza değil, sinemanın var oluş mücadelesi. Üzerine konuşulmayacak, tartışılmayacak kadar ünlü değil mi yoksa Panahi? Dünyanın neresinde olursa olsun, sinemaya karşı işlenen suçlara sinema dünyası tepki vermeli, suçluları aklamaya uğraşacaklarına gerçekten yardıma ihtiyacı olan yönetmenlere/oyunculara destek versinler.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir