Byosoku 5 senchimetoru

Son olarak Yeşilçam Sineması’ndaki Kosmos faciamdan sonra kendime geleyim diye izlemiştim bu filmi. Öyle bir etkisi var, ilaç gibi geliyor bana. Acemi birliğindeyken özlediğim temel şeylerden birisi de film izlemekti. Uzun bir aradan sonra film izlemeye dönüş yapmak adına gayet yerinde bir tercih Byosoku 5 senchimetoru (5 Centimeters Per Second).

Üç bölümden oluşan filmin ana karakteri Takaki Toono adlı gencimizdir. İlk bölümde çocukluğunu, ikinci bölümde gençliğini, üçüncü bölümde de orta yaşa yakın bir halini görürüz. Okulu falan bitirmiş, iş sahibi olmuştur. İlk iki bölümün geneline yayılan durum söylenemeyen şeylerle ilgili. Yazılıp da gönderilemeyen mektuplar var. Yazılıp da gönderilemeyen mesajlar var. Dilin ucuna kadar gelip sese bürünemeyen şeyler var. Korkaklık ağır basınca tencere kapağını bulamıyor, sonra tüm karakterler saplama gibi ortada geziniyor. Gözyaşları ele, ayağa falan damlıyor. Finalde de bir abi çıkıp “Ve hiçbir zaman söyleyemediğim kelimeler: ‘Seni seviyorum!’” temalı bir şarkı söylüyor.

Çekik gözlü kardeşlerimiz romantik tarzda çok güzel filmler üretiyorlar. Sevgililer Günü’nü geride bıraktığımız şu günlerde aşk üzerine iki çift laf edip de midenizi bulandırmayacağım. Direkt bu filme bakınız vermem daha iyi. Aslında aşk da değil, saf ve karşılıksız sevgi hakkında temiz şeyler anlatırken çok güzel karelerle baş başa bırakıyor bizi 5 Centimeters… Senaryo konusuna ciddi bir şekilde hakim olamadığım için kağıt üzerindeki halini de merak ediyorum bu filmin. İnsanın göz bebeklerini büyüten o görüntüler kelimelerle tarif edilmiş midir, yoksa filmin storyboard sorumluları, sanat yönetmeni, görüntü yönetmeni ya da o işten sorumlu vatandaş artık her kimse, bir şeyler çizip “Bunları buraya buraya koysak çok yakışıklı durur hacı!” falan mı demiştir?

Film öylesine duygu yoğunluklu ki sürekli bir ağlama isteği içerisinde izlettiriyor kendisini. İpleri sahiplenip seyirciyi güzelce avcuna alıyor. “Şiir gibi” dedikleri türden çok güzel mizansenler gösteriyor. Sinemanın ne kadar güzel bir şey olduğunu hatırlatıyor.

5 Centimeters Per Second kadın olsaydı ona aşık olurdum. Sonra da ya aşkımdan ya da ıstırabımdan ölürdüm.

Author: Akin Cetin

Share This Post On

2 Comments

  1. Özlemişiz yazılarını, çabucak bitsin askerlik :)

  2. Özledim buraya yazmayı. Bitecek askerlik, saymayınca çabuk geçiyor günler :)

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir