Buyursunlar Kuzguncuk’a

Kuzguncuk Esnafı Anlatıyor

Gün geçmiyor ki Kuzguncuk’da bir etkinlik daha yaşanmasın. Esnafıyla mahallelisiyle yürüyen tarih olan Kuzguncuklular, bunu sözlü tarih çalışması misali bize geçtiğimiz günlerde Kuğu Kıraathanesi’nde Hana Hanım’ın emekleriyle anlattılar. Mis gibi çayları eşliğinde Kuğu Kıraathanesi’nin tabii. Ayrıntıları gelin bizzat anlatalım.

Yarın akşama bekleriz, masanın hesabın yine başkası öder belki..

El ilanından..

Birkaç hafta önce, “Buyursunlar efendim!” projesinin ilk etkinliğini gerçekleştirdik. Kuğu Kıraathanesi’ni dolduran her yaştan mahalle sakinleri, Kasap Halil, Gazete Bayii Fahri ve Terzi Ziya’nın öykülerini dinleyip mahalle tarihine bir yolculuğa çıkar gibi hissettiler kendilerini.Aynı zamanda, devletin et fiyatları politikası, gazete bayilerinin gittikçe azalması ve tekstil, hazır giyim sektörünün terziliği nasıl değiştirdiği gibi bu üç mesleğin ilginç ve düşündürücü tarafları da paylaşıldı.
“Üç cesur öncü” dediğimiz ilk toplantıya katılan üç köklü Kuzguncuklu esnafın, halefleri yakında sahneye çıkacaklardır! Bu defa “eski”nin yanında “yeni”ye de yer vereceğiz.
Çünkü nasıl bugünün eskisi dünün yenisiyse, bugünün yenisi de
yarının eskisi olacaktır…
“Kuzguncuk esnafı anlatıyor” projesi, bir toplantı dizisi olarak gerçekleşiyor. Her toplantıda üç ya da dört esnafın öyküsünü okumaya devam edeceğiz.
İkinci toplantıda, Kırtasiyeci Ziya Bey, Nalbur Mustafa Bey, Kuzguni’den Aysun Hanım ve Manav İlker Bey’in öyküleri okunacak.
Sunan: Kevser Üstündağ
Okuyanlar: Erman Topgül, Berivan Keskin Demir
Proje sorumlusu: Hanna Rutishauser

25 MAYIS SALI SAAT 20:00
BÜTÜN MAHALLE HALKI DAVETLİDİR, KATILIM ÜCRETSİZDİR
KUĞU KIRAATHANESİ İCADİYE CADDESİ NO 31 B, KUZGUNCUK ECZANESİ YANI

Author: Metin Akdemir

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir