Boğaziçi Kitap Fuarı 2010

“Online ifade biçimini kendine misyon belirlemiş” internet siteleri hakkında da bir tanıtımın yer alacağı Boğaziçi Kitap Fuarı 17-22 Aralık 2010 tarihinde yapılacak. Fuar kapsamında bizimle de “online yayıncılık” merkezli bir söyleşi yapacaklar, böylece ilk kez bir fuarda gözükmüş olacağız. Bize bu fırsatı tanıdıkları için İnternet Kültür Yayınları Tanıtım Sorumluları olan İpek Tuna ve Zafer Yalçınpınar’a teşekkür ederiz. Fuarda konuk ülkenin Japonya olması benim gibi Japon Edebiyatı üzerine meraklı olan insanları çekmeye yetecektir. Etkinlik bülteni şu şekilde;

Boğaziçi Kitap Fuarı on beş milyona yaklaşan nüfusuyla enerjik bir metropol olan İstanbul’un merkezinde şehre yaygın bir kültürel atmosfer yaratmak amacıyla, değişen iletişim araçlarının toplum yaşamında yarattığı değişiklikler göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır.

17-22 Aralık 2010 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi Harbiye’de gerçekleşecek olan Boğaziçi Kitap Fuarı, her yıl bir konuk ülke ağırlayacak ve her yıl konuk ülke ile Türkiye arasında köprü oluşturacak bir temaya sahip olacaktır.

2010 yılının Türkiye’de Japonya Yılı olması nedeniyle bu yıl kitap fuarı Japonya’yı konuk ülke olarak ağırlamakta ve fuar programında Japon edebiyatını, kültürünü ve sanatını tanıtıcı pek çok faaliyete yer vermektedir. Japonya ve Türkiye’nin sosyal, politik, ve tarihi zenginliklerindeki ortak paydaları düşünülerek fuarın teması “Gelenek ve Gelecek” olarak belirlenmiştir.

Bu kapsamda edebiyatın en geleneksel formu masallar mercek altına alınıp “Çocuk ve Masallar” projesi gerçekleştirilecek, Binbir Gece Masalları Konferansı düzenlenecek , sahaflara ve internet ortamındaki kitapevlerine yer verilecektir. Değişen kütüphanecilik anlayışı, e-kaynaklar, e-yayıncılık ve digital arşivleme tartışılacaktır.

Yayınevlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla pek çok yazar, çevirmen, editör ve okuru bir araya toplayacak olan Boğaziçi Kitap Fuarı, önümüzdeki yıllarda içinde bulunduğumuz coğrafi bölgenin ülkelerine hizmet veren ve bu sayede yayıncılık sektörünün her anlamda gelişmesine katkıda bulunan bir kültürel platform yaratmak amacındadır.

2011 yılında Boğaziçi Kitap Fuarı 15-21 Eylül’de gerçekleşecek, konuk ülkesi Almanya ve teması “Göç” olacaktır.

Not: Basın Bülteninden alıntıdır. Ayrıntılı bilgi için fuarın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir