Blood in The Water: Megadeth’e tapmak için yeni bir neden daha!

Megadeth konser albumu konusunda geç kalan gruplardan. İlk resmi konser albumun 2001 yılında çıkaran grup, 6 sene sonra efsanevi Arjantin seyircisi karşısında sergilediği pek de efsanevi olmayan bir performansı dvd formatında piysaya surmustu.

Blood in The Water: Live in San Diego ise son yıllarda şahsımı Megadeth konusunda en çok heyecanlandıran, iyi ki seviyorum bu adamları dedirten nadide eserlerden biri. Megadeth’in onderligini yaptığı Gigantour festivali kapsamında, Dave Mustaine’in memleketi San Diego’da kaydedilen videonun bir önemli yanı da Marty Friedman’dan sonra Megadeth’e gelmiş en ilgi çekici gitarist Chris Broderick’i içermesi. Şimdiye kadar Megadeth’de çalmış muzisyenle içinde hem duruşunu hem de stilini hiç beğenmediğim Glen Drover’ın ayrılıp yerine Broderick’in gelmesi bile grubun ruhuna o kadar çok şey katmış ki. Chris Poland ve Marty Friedman’ın sololarını çalmakla yukumlu (ne yazık ki grup çok nadiren The World Needs A Hero’dan şarkı çalıyor artık yoksa Al Pitrelli sololarını da çalmakla yukumlu olacaktı) olan Broderick, selefi Drover gibi soloların ırzına geçmeden orjinali gibi çalıyor ve bunu yaparken bir shredder edasında değil gayet ruhlu bir gitarist edasında yapıyor.

Tabi ki butun performansın Broderick’e endekslemek doğru olmaz. Dave Mustaine belli ki memleketine kıyak geçmiş ve grubu konsere iyi motive etmiş. Bagetlerin arkasındaki Shawn Drover’a olan sempatim her gecen gun artıyor. Artık gruba ısındı ve bu videoda o kadar iyi anlaşılıyor ki.. Tamam belki bir Nick Menza veya Jimmy deGrasso kadar yetenekli değil ama ikili crossları akıllıca kullanarak şarkıların ustesinden geliyor. James Lomenzo’ya gelecek olursak ben bu adama bayılıyorum! Tam bir sahne adamı. Grubun en yaşlı elemanı olmasına rağmen sahnenin her yerine hakim, muthis çalıyor ve izleyenleri kendinden geçiriyor.

Teknik olarak videoya bir kusur bulmak imkansız. Miksajıyla Andy Sneap ilgilendiği için muthiş bir muzik ziyafeti sunulmuş olması şaşırtıcı değil. Her ne kadar konserleri canlı izlemeye bayılsam da genel olarak bir dvd aldığımda aç gözluluk yapmayıp baştan sona izlediğim nadirdir. Bu dvdde zorunluktan da olsa playlist kısa tutulmuş ama burnt ice dışında bir tane bile klasikleşmemiş veya klasikleşmeyecek barındırmıyor. Ustune ustluk şarkı geçişleri de muhteşem derecede başarılı.

Ne diyeyim. İzleyin işte.

Konserin şarkı listesi:

Sleepwalker
Wake Up Dead
Take No Prisoners
Skin O’ My Teeth
Washington Is Next!
Kick the Chair
In My Darkest Hour
Hangar 18
Burnt Ice
A Tout Le Monde – Chris’s solo
Tornado of Souls
Ashes In Your Mouth
Sweating Bullets
Symphony of Destruction
Trust
Peace Sells – Ext.
Holy Wars

Author: Anıl Okay

Share This Post On

2 Comments

  1. chris broderick makine gibi bi adam ne versen çalıyor ama gitaristlik bu değil tabii kendi sololarını duymak lazım tabii bunun için yeni albumu bekliyecez gene de marty den sonra gelen en iyi gitarist o şüphe götürmez al pitrelli daha çok kiralık gibiydi gurup elemanı olamadı glenn ise facia(1989dan beri megadeth dinliyorum 1 kez konsere gittim bu adam denk geldi ne şans ama) chris ayrıca sahneye de yakışıor j lo ise tek derdi müzik yapmak bu muhteşem bi şey

  2. Al Pitrelli en sevdiğim müzisyenlerden biri olduğu için onun hakkındaki kısımlar hariç diğer söylediklerinize katılıyorum. Al Pitrelli’nin şanssızlığı gruba dahil olduktan kısa süre sonra Dave Mustaine’in kolundaki sakatlıktan dolayı gruba ara vermesi oldu.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir