Bizim Büyük Çaresizliğimiz’e Nürnberg’ten İki Ödül

Dünya galasını geçtiğimiz Şubat ayında 61. Berlin Film Festivali’nin “Yarışma” bölümünde yapan, Seyfi Teoman’ın ikinci uzun metrajlı filmi Bizim Büyük Çaresizliğimiz, 17-27 Mart tarihleri arasında düzenlenen 16. Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festivali’nde “En İyi Film” ve “Sinema Eleştirmenleri” ödüllerini kazandı.

Festivalin Uzun Metraj Film Yarışması’nda Hülya Koçyiğit’in başkanlığını yaptığı ve Zeki Demirkubuz’un da aralarında bulunduğu seçici kurul, Bizim Büyük Çaresizliğimiz’i “En İyi Film” ödülüne layık gördü. Jüri gerekçesinde, “Türkiye’deki günlük yaşamdan yola çıkarak evrensel bir hikayeyi ve insana ait derin duygu dünyalarını sade bir dille anlatmayı başardığı için” filmin bu ödülü hak ettiğini belirtti. Türkiye’den Fatih Özgüven ve Cem Altınsaray’ın yer aldığı Türk-Alman Film Eleştirmenleri Seçici Kurulu ise “beklenmedik gelişmelerle karşı karşıya kalan bir dostluğun nesnel dünyasını ironiye de uzanarak rafine bir dille anlatmayı ustalıkla başardığı için” filmi ödüllendirdiklerini açıkladı.

Bizim Büyük Çaresizliğimiz 15 Nisan’da Türkiye çapında vizyona girecek. Film, vizyondan hemen önce 30. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde hem ulusal, hem de uluslararası yarışma bölümlerinde Altın Lale ödülü için yarışacak.

Derin bir dostluğun ve aşkın sınırlarını zorlayan sevginin hikâyesini konu alan filmin başrollerinde İlker Aksum, Güneş Sayın ve Fatih Al yer alıyor. Barış Bıçakçı’nın aynı adlı romanından senaryosunu Seyfi Teoman ve Barış Bıçakçı’nın birlikte yazdığı filmde ayrıca Taner Birsel, Baki Davrak ve Mehmet Ali Nuroğlu da rol alıyor.

Çekimleri Ankara’da yapılan film, Bulut Film’in yapımcılığında Türkiye-Almanya-Hollanda ortak yapımı olarak gerçekleştirildi. Türkiye’den, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yapım desteğiyle ve TRT’nin ortaklığıyla gerçekleştirilen film Avrupa Konseyi Film Fonu Eurimages’ın da desteğini aldı.

Filmin web sitesi; www.bizimbuyukcaresizligimiz.com

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir