Bir Yerde

Kırmızı tuğladan yüksek bir duvarla sokaktan ayrılan bahçede kendini güvende hisseden Chance’in duvarın ötesine dair tüm bildiği televizyonda gördükleriyle sınırlıydı. Annesi doğumunda ölen Chance, ihtiyar bir adamın evinde o yaşına kadar huzurla yaşamıştı. Ancak ihtiyar adamın ölümüyle varlığı bu evin dışında gerçek olmamış Chance’in hayatı duvarın sınırlarını aşmak zorunda kalmıştı.

Duvarın dışına çıkar çıkmaz oyuna giriş anını beklemekten başka bir şeyi olmayan Chance’in önce ismi değişir: Chauncey Gardiner. O andan itibaren de anlamlarımızın bizim dünyamızla sınırlı olduğunun en iyi örnekleri sunulur romanda. Okuma yazma öğrenebilecek dahi yeterliliğe sahip olmayan Chance’ten farklı olarak Chauncey Gardiner’in her söylediği üstünde dikkatle durulması gereken, zor günler geçiren ekonomi dünyasına kurtuluşu müjdeleyen sözlerdir. Oysa ki o Chance olarak konuşmaya devam etmekte ama herkes onu Chauncey Gardiner olarak duymaktadır.

Jerzy Kosinski, Bir Yerde’de, Chance’in davranış repertuarını bir bahçeden televizyon dünyası hacmine genişletmiştir. Chance oyuna dahildir, çok oyun izlemiştir ve tek yapması gereken şimdiye kadar gördüklerini hatırlayıp taklit etmektir. Bunu yaparken de kendi olmayan hiç bir şey yapmamaktadır ya da en azından edimlerinde böyle bir amaç yoktur. Oysa televizyon her gün durmadan gerçekliklerinden şüphe duyduğumuz karakterler yaratmaya devam etmektedir.

songul@tramvayduragi.com

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir