Bir Bowie Retrospektifi: “David Bowie Is”

 2003 yılında yayınladığı Reality isimli albümünden sonra, bu ay başında 24. stüdyo albümünü yayınlayarak hayranlarını mutlu etmiş olan David Bowie’nin yanı sıra, Bowie hayranlarını mutlu edecek bir gelişme de Londra’dan sergi haberi olarak geldi.

david_bowie_is_exhibition

10 sene aradan sonra bu ayın başında çıkardığı “The Next Day” albümüyle müzik piyasasına dönmüş, efsanevi İngiliz sanatçı David Bowie için 2013 senesi “Ustaya Saygı Kuşağı” olacak görünüyor.

Zira dünyaca ünlü sanat koleksiyonlarını barındıran Victoria and Albert Museum, bu sene David Bowie için retrospektif bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Bowie’nin el yazısı şarkı sözleri, sketchbook’ları, orijinal kıyafetleri, fotoğrafları, klipleri ve kişisel eşyalarından oluşan 300’den fazla objenin bulunacağı “David Bowie Is” isimli sergi, 23 Mart-11 Ağustos 2013 tarihleri arasında Londra‘da olacak. Sergi programında, neredeyse her hafta Bowie’nin müziğinin tartışılacağı, bu müzikten etkilenerek kişilerin yeni şeyler üretmelerine yardımcı olacak workshop’lar da yer alıyor.

David Bowie için yapılanlar bu kadarla bitmiyor. Bowie ile tanışıklığı 1990lı yıllara dayanan Tracey Emin, Harper’s Bazaar magazin dergisi ile yaptığı işbirliğiyle derginin Nisan sayısı kapağında David Bowie için yaptığı dizaynıyla bulunuyor. “You loved me like a distant star” yazılı neon ışık enstalasyonunun altında Emin’in “Thank you Mr. Bowie” cümlesini ve imzasını da görüyoruz. Geçtiğimiz yıllarda Londra’daki the Royal Academy of Arts’da, akademi kurulduğundan beri göreve gelmiş en genç kadın profesörlerden birisi olan Tracey Emin, David Bowie’nin şarkı sözlerinin sanatına ve hayatına çok etkisi olduğunu her fırsatta dile getirmektedir.

“David Bowie Is” sergisi, Londra’da yaşayanlar ya da yolu Londra’ya düşecekler tarafından kaçırılmaması gereken, geçmişten günümüze Bowie’yi ve yaptıklarını daha iyi anlamayı sağlatacak harika bir fırsat.

Sergi ile ilgili detaylar: http://www.vam.ac.uk/content/exhibitions/david-bowie-is/

harpers_Bazaar_april2013

Author: Dide Gokay

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir