Bir Avuç Cesur İnsan

“Bu film, kendi varoluşuna ve gelecek nesillere karşı duyduğu vicdani sorumlulukla hareket eden bir avuç cesur insanın üç senelik hikayesidir.”

Rüya Köksal’ı Karadeniz sahil yolu projesini anlattığı belgeseli “Son Kumsal”dan tanıyoruz. Belgeselin gösterimi engellenmeye çalışılmıştı ancak daha sonra sahil yolu için bir hataydı denildi, Karadeniz halkının denizle bağlantısı kesildikten sonra neye yarardı bu özeleştiri o ayrı.

Şimdi de yönetmenin, Karadeniz halkının HES’lere (Hidroelektrik Santralleri) karşı mücadelesini anlatan “Bir Avuç Cesur İnsan” belgeseli Documentarist programında gösteriliyor. “Doğu Karadeniz bölgesinde 450 adet Hidroelektrik Santralleri proje ve etüd aşamasında bulunmaktadır, Sadece Rize ilinde şu anda yapımı söz konusu olan 62 adet Hidroelektrik Santralleri projelendirilmiştir.”* Belgesel, özelinde Doğu Karadeniz’in üç vadisinin, Fındıklı, İkizdere ve Senöz’ün halklarının, bölgede yapımı planlanan HES’lere  karşı mücadelesine odaklanıyor. Halkın bir kısmı HES’lerin yaşadıkları yere neler yapacağının farkına varmış, ancak protestolara katılmayan ve HES’lerin kendilerine iş ve gelir sağlayacağına inanan bir kısmı da var. Belgesel karşı çıkanların mücadelesini başarıyla anlatırken başka bir şeyi daha başarıyor ve HES projesi olan enerji firmalarıyla da konuşuyor. Ve artık ezberlediğimiz o beylik sözleri bir kez daha duyuyoruz. “Bu ülkenin enerjiye ihtiyacı var. Birkaç çapulcu için bu projelerden vazgeçecek değiliz.” Acaba daha önce halkın bu kadar aşağılandığı başka bir dönem olmuş muydu diye düşünüyorum filmden sonra. Her gün birileri çıkıp hepimize çapulcu, pornocu, eşkıya diyebiliyor.

Filmin dünkü gösterimi aslında tatsız ama aynı oranda anlamlı da oldu. Aynı gün, Başbakan Erdoğan’ın Hopa’daki mitingi sırasında “Su Haktır Satılamaz, Karadeniz’in Asi Çocukları Çayına, Suyuna Sahip Çıkıyor” diyenlerin başlarına neler geldiğini biliyoruz. Hatta biz belgeseli izlerken dışarıdan Hopa’da hayatını kaybeden emekli öğretmen Metin Lokumcu için yapılan eylemin sesleri geliyordu hala. Belgeselin gösteriminin böyle bir ana denk gelmesi sanki belgeseli de sokaktaki eylemin bir parçası haline getirdi.

HES’çilerin iktidarı varsa bizim de vicdanlarımız var diyor ve Büyük Anadolu Yürüyüşü’nü gerçekleştirenlerin Ankara’ya girmek için direnişini sürdürdüğünü hatırlatmak istiyorum.

*Rakamlar www.lazurinena.com’dan alınmıştır. Bu sitede ayrıca projelerin uygulanması durumunda olacaklar hakkında da geniş bilgi yer almaktadır.

Not: Yönetmenin Son Kumsal belgeseli şuradan izlenebilir.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

1 Comment

  1. ”Bir Avuç Cesur İnsan” Film Gösterimi 19Temmuz İzmir.
    ” Son Kumsal” Film Gösterimi 20 Temmuz İzmir.
    Yönetmen Rüya Arzu Köksal Söyleşisi 20 Temmuz Saat19.00 İzmir Tepekule AçıkHava Sineması…

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir