Bilal Karaman’ın “Bahane”si ve Otoröportaj

Serhan Yasdıman’la  doğaçladığı projelerden adını duyduğum gitarist Bilal Karaman. Elif Çağlar’la birlikte verdiği konserlerden birini de canlı izleme fırsatı bulduktan sonra araştırma ihtiyacı hissettim kendisini. Armoni bilgisinden ve sazına hakimiyetinden de tahmin ettiğim gibi büyük isimlerle çalışılmış; Doğan Canku, Önder Focan, Donovan Mixon, Wolfgang Muthspiel, Erkan Oğur ve Aydın Esen.

2003 yılından bu yana yurtdışı ve yurtiçi birçok ünlü isimle aktif olarak sahnelerde yer alan Bilal Karaman, 2011 yılında “Bahane” isimli albümünü de yayınlayarak, üretim miktarı kısıtlı olan bir kategoride(caz gitar) yerini aldı.

Bilal Karaman’ı bir bebop gitaristi olarak tanıdığımdan albümün de bu eksende olacağını beklemiştim. Yanılmışım. Tamamen özgün ve yelpazesi sandığımın ötesinde geniş bir albüm “Bahane”. Bu yüzden salt “caz albümü” demek yerine “nevi tarzına münhasır” demeyi tercih ediyorum. Altı adet bestenin yanında iki de düzenlemeye sahip albüm için “gözünü batıya dikmiş” bir albüm demek de doğru olur. Lakin tam olarak batıyı konumlandıramayız albümün tarzı için. Gözleri orada olsa da ayakları Anadolu’da. “Doğu-batı sentezi” klişesinden dahası var albümde.

Otoröportaj fikrime olumlu yaklaşan Bilal Karaman, Tramvay Durağı okurlarından birine de albümünü hediye edecek.  İsim, adres ve telefon bilgilerini polente@hotmail.com.tr adresine gönderecek kişilerden birinin “Bahane”si olacak. Online olarak albümü satın almak isteyenleri buraya, canlı performansını izlemek isteyenleri de buraya alalım.

Aramızda herhangi bir diyalog, “keyifli dakikalar” ve “gülüşmeler” yaşanmayan otoröportaja geçelim:

 

Kaç yaşından beri gitar çalıyorsunuz?

11 yaşından beri gitar çalıyorum. 14 yaşına kadar tamamen bilinçsizce, daha sonra Doğan Canku’dan aldığım dersler sonucu biraz daha bilinçlice çalmaya başladım.

 

Tavsiye edebileceğiniz bir gitar modeli var mı?

Hayır aslında pek yok. Ben pek fazla müzik mağazalarına gidip gitarlara bakmıyorum. Zaten ülkemizde de fazla bir seçenek şansı yok. Ama çok güzel 3 tane Yamaha marka gitarım var, el yapımı gitarlarım da var.

 

Gitar seçerken neye dikkat etmeliyim?

Öncelikle beğendiğiniz ve taklit etmek istediğiniz bir gitarist varsa, onun kullandığı modelleri deneyiniz, daha sonra başka markaları da deneyerek kıyaslayınız… En çok beğendiğinizi, en çok içinize sineni alabilirsiniz.

Gitaristler kısa yoldan nasıl sizin gibi çalabilirler?

Bunun kısa yolu olsaydı ben de yapardım fakat uzun ve meşakkatli bir yol, o yüzden sadece sabırla ve sistematik bir şekilde çalışmak gerek. Ustalardan faydalanmak gerek. Karar alma mekanizmasının da çok iyi çalışıyor olması gerek. Fakat gene de kısa yoldan gitmek isterseniz, taklit edin derim.

 

Müzisyenler doğaçlama çalabilmek için ne yapmalı?

Enstrümanınızı çalabiliyorsanız ve hayal kurabiliyorsanız doğaçlama yapabilirsiniz. Fakat işinizi kolaylaştıracak ayrıntıları öğrenmek için, armoni ve solfej de çalışmanız gerekmektedir. Her ifadenin bir tekniği vardır bunları bütün olarak görebilme ve kompoze etme becerinizi geliştirmelisiniz.

 

Genç gitaristler için tavsiyeler?

Müzik dinlerken yüzeysel değil analiz ederek dinlemeli. Duyduğunuzu çalmaya çaldığınızı notaya dökmeye çalışın. Caz armonisi öğrenin ve kulağınızı geliştirin. Gamlar, arpejler, voicing*’ler, kromatik yaklaşımlar gibi teknik konuları çalışın.

*İkiden fazla sesin oluşturduğu, her zaman minör veya majör bir akor olarak tanımlanamayan ses salkımı.

 

Tavsiye edeceğiniz bir müzik okulu var mı Türkiye’de?

Hayır tam anlamıyla yok. Fakat çok değerli müzik hocaları var, konservatuarlarda müzisyen ruhundan uzaklaşıp akademisyen olmamış, hala müzisyen ruhuyla yaşayan ve konserler veren çok değerli enstrüman ustaları var, bazı müzik okullarında ve konservatuarlarımızda da çok değerli hocalarımız var tabii ki fakat sistem dahilinde sanatçı ruhunu yaşatmak oldukça güç. Öğrenciler ulaşabildikleri ustalardan özel dersler alarak faydalanabilirler.

 

Tavsiye edeceğiniz gitaristler kimlerdir?

Charlie Christian, Django Reinhardt, Wes Montgomery, Jim Hall, Joe Pass, Tal Farlow, George Benson, Baden Powell, Allan Holdsworth, John Mclaughlin, Pat Metheny, John Scofield, John Abercrombie, Mick Goodrick, Joe Diorio, Vicente Amigo, Antonio Forcione, Wolfgang Muthspiel, Kurt Rosenwinkel.

 

Sizin müziklerinizi ilk kez duyan birisi nerden takip edebilir veya size ulaşabilir?

Internet üzerinde biraz arama yaptıkları zaman benim tüm hayran sayfalarıma ulaşabilir. Burdan albümümü satın alabilir ve konser tarihlerimi öğrenebilirler. Ve e-mail aracılığıyla direkt iletişim kurabilirler.

 

 

Author: Doğa Genç

Share This Post On

2 Comments

  1. Albümü dinledikten sonra buraya bir yorum gelecek. Ondan öncesi için: “Hoşgeldin”.

  2. AAAAAĞAAĞAA! Ne güzel olmuş.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir