Bergmanya’ya Yolculuk

Çok kıskandığım ve merakla beklediğim bir belgesel bu. İstanbul Film Festivali programında karşılaşınca heyecandan aklım gitti. Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu, Bergman’ın izini sürerek benim hayalimi gerçekleştirmişler. İzlemek için şimdiden gün sayıyorum. Aşağıdaki yazı filmin basın bülteninden.

İstanbul’dan “Bergmanya”ya dek sinemasal yolculuk

Orada filminin yönetmenleri Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu İsveçli ünlü yönetmen Ingmar Bergman belgeseli çekti. ‘Bergmanya’ya Yolculuk’ (VIAGGIO IN BERGMANIA) adını taşıyan belgeselde yönetmenler Bergman’ın izini son otuz yılını inzivada geçirdiği Fårö Adası’na dek sürüyor. Film, bu yıl 30. kez düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gösterilecek.

Kurtuluş ve Saraçoğlu bu filmde ilhâm kaynakları olan Ingmar Bergman’ın sinemasal hayatını gözler önüne seriyor. ‘Bergmanya’ya Yolculuk’ Bergman’ın derinden etkilediği Liv Ullmann ve Wim Wenders gibi isimlerin söyleşilerini de içeriyor.

http://film.iksv.org/tr/film/66

Bergmanya’ya Yolculuk Teaser İçin:

http://www.ikifilm.com/tr/bergman

Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu İçin:

http://www.ikifilm.com

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

1 Comment

  1. Ben de çok merak ediyorum Bergmanya’ya Yolculuğu. Zaten öyle bir liste yaptım ki kendime, içinden nasıl çıkacağım bilemiyorum.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir