Beraber ve Solo Şarkılar

Tiyatrotem’in Hakiki Gala‘dan sonraki oyunu, yine Ayşe Bayramoğlu’nun yazdığı, Beraber ve Solo Şarkılar, 3 Aralık’tan itibaren Kumbaracı50’de başladı. Bir sohbet programı formatına sahip oyunda Şehsuvar Aktaş program sunucusunu, Ayşe Selen ve Nihal Geyran Koldaş ise programın uzun bir dönem aynı mahallede yaşamış konuklarını canlandırıyorlar. Arada şarkılarla bölünen “ah eski günler, eski insanlar” konulu bu programda konuklardan biri geçmişi, mahalle yaşantısını yüceltirken diğeri gerçekçi ve katı bir üslupla o günlerin hatırlandığı kadar güzel olmadığını anlatıyor. Mahallenin fırınından, bakkalından, manavından, komşuluk ilişkilerinden, yaşanan ama pek de farkına varılmayan darbe günlerinden bahsedilirken aslında gerçeğin nasıl da kişisel olduğunu ve durmadan şekil değiştirdiğini görüyoruz. Sunucunun geçmişi güzelleme çabalarına ve indirgemeci yaklaşımına konuklar pek izin vermiyorlar. Bu karşı çıkışlardan da komedi doğuyor. Konukların sunucuya dönüp de “kaç katlı bir apartmanda yaşadığını, komşularını tanıyıp tanımadığını” sordukları kısımlar biraz didaktik kaçıyor, ancak onun dışında yine güncel bir konuya el atan keyifli bir seyirlik sunuyor Tiyatrotem.

Seyir deneyimi ile ilgili bir not; Oyunu 10 Aralık Cuma akşamı Kumbaracı50’de izledim. Oyun başlar başlamaz oyunu neredeyse sabote eden kahkahalar duyulmaya başladı. Bir süre bunun da oyunun parçası olduğu gibi tuhaf bir kuşkuya bile kapıldım. Bu yersiz kahkaha patlamaları nedeniyle konsantre olmakta oldukça zorlandım. Başka bir zamanda izleseydim sanırım daha başka sözler de ekleyebilirdim.

Gösterim tarihleri ve diğer detaylar için tiyatrotem.com

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

2 Comments

  1. “Hakiki Gala” tadında bir oyun. Replikler, şarkılar, sahne düzeni benzer şekilde. Her şeye arkadaşlarının oyunu diye gülen bir kitleyle izlemek seyir zevkini bitiriyor. Hadi bizde bir gariplik var desem, oyunun bazı anlarında Şehsuvar Aktaş’ın bile ne olduğunu anlamaya çalışan bakışları vardı.

  2. O kahkahalar genellikle oyuncuların – yazarın – yönetmenin – artık her kiminse- arkadaşlarının yönlendirici kahkahaları oluyor ve bu kadar itici çok az şey biliyorum (:

    “Siz şimdi nerelerde güleceğinizi bilemezsiniz, ben oyunu on bin kere filan izledim, oyuncu da arkadaşım, provalarda şuralarda, şuralarda bi de işte şuralarda gülmekten kırıldıydık yeminlen!” anlamına gelen sahte kahkahaları sevmiyoruz efendim salak seyirciler olarak. Böyle bu.

    Not: Hakiki Gala şahaneydi (:

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir