Belle and Sebastian Konseri

bsc

Belle and Sebastian geliyor diye diye en sonunda grubu Türkiye’de sahneye çıkarmayı başardım! Ne diyor bu manyak demeden önce yazının devamını okumanızı tavsiye ederim.

Daha önce Belle and Sebastian geliyor diyip ikisinde de fiyaskoyla sonuçlanınca bazı insanların gözünde yanlış şampiyonluk kutlaması yapan Fenerbahçe taraftarı mertebesine erişmiştim B&S konusunda. Bir keresinde kocaman puntoların altına mikroskobik boyutlarda yazılmış “dj set” kısmını kaçırmıştım. İyi dalga geçilmişti. Ötekinde ise “bu sefer dj set yazmıyor” dedikten sonra Stuart Murdoch efendinin filmi ile ilgileneceği tuttu, konser iptal oldu. Artık Belle and Sebastian’ın ülkemizde konser vermemesinin nedeni Anıl Okay lanetine bağlanmıştı ki yeni bir konser tarihi açıklandı. Eminim milleti galeyana getirip konser var deseydim bu da iptal olacaktı, bi şey olurdu yani. Bu güzel konseri izleyebildiyseniz bir bakıma benim yüzümdendir, unutmayın.

Konser mekanına yorgun ve güzel bir yabancıyla beraber teşrif ettik. Uykunun esiriyken ağzından çıkan “benim bileti okutalım” gibi cümlelerle savaşını veriyordu sıvışmak için. “Beğeneceksin dedim, sabret”.

Mekanın önüne geldiğimizde oasis coverlayan bir grup vardı. İki gitar ve bir davul bulan herkes Oasis covarlamak zorunda mı? Kötü çalmalarından ziyade çalınan şeylerin Belle and Sebastian ile alakasız şeyler olmasıydı. Kendilerinden sonra çıkan The Away Days ise boş mekana konser verirken zorlanıyor gibiydi. Belki de böyle konserlerde ön grup olayı tekrar düşünülmeli.

Belle and Sebastian 22:15 civarı sahnedeydi. 13 kişilik dev bir kadroyla sahnede boşluk bırakmayacak şekilde dizilmişlerdi. En son sahnede bu kadar insanı 2007 yılındaki Beirut konserinde gördüğümü hatırlıyorum. Grup ortamı ısıtmak için Judy is a Dick Slap’i seçmişti. Konser genelinde de mutluymuş gibi yapıp voleyi vurdukları şarkılar yerine eğlenceli şarkıları seçmişlerdi. The Boy with the Arab Strap konserin dönüm noktası oldu. Teker teker seçilen insanlar sahnede tozlarını döktü. Eğlenceli bir görüntüydü ve insanlar gerçekten iyi dans ediyordu!

I Want to World to Stop, Funny Little Frog, Piazza New York Catcher çalınmayan bir Belle and Sebastian konseri kötü geçmiş gibi gözükebilir ama anladığım kadarıyla ruh halleri çalacakları şarkıları şekillendirmede önemli rol oynuyor bu insanların. Şanslıyız ki nerdeyse hiçbir konserde çalınmayan “The State That I’m In” dinleyebildik.

Belle and Sebastian insanları çok tatlı, iyi insanlar. Tanışmaya gerek duymadan hareketlerinden anlayabiliyorsunuz. Stuart Murdoch’un gezi parkı olaylarının başlangacının küçücük bir yer olmasından etkilenmesini söylemesi de çok hoş oldu. Yeniden görüşmek üzere b&s..

Author: Anıl Okay

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir