Belgeselin Ustalarından Sinema Dersi

Helena Třeštíková ile Sinema Dersi

DOCUMENTARIST, dünya festivallerinden seçilmiş ufuk açıcı belgeselleri seyiciyle buluşturmanın yanı sıra, düzenleyeceği sinema dersleri ve söyleşilerle belgeseli ustasından öğrenme fırsatı sunuyor.  DOCUMENTARIST programıyla paralel gerçekleştirilecek etkinlikler kapsamında sadece Çek Cumhuriyeti’nin değil dünyanın ve çağımızın yaşayan en önemli belgeselcilerinden biri olan  ve son 35 yıldır imza attığı filmlerle gözlemci belgesel türünün ustaları arasında özel bir yer edinmiş Helena Třeštíková, 4 Haziran Cumartesi günü 11:00-14:00 saatleri arasında İstanbullu sinemaseverlerle belgeseli konuşacak.

Tarih: 4 Haziran 2011, Cumartesi

Saat: 11:00 – 14:00

Yer: Akbank Sanat

Asen Balikci ile Buluşma: Bu Kimin Hikayesi?

Görsel antropolojinin öncülerinden İstanbul doğumlu Asen Balikci, DOCUMENTARIST’in bu seneki sürpriz konuklarından biri. Türkiye’de ismi az bilinmekle birlikte, Kanada’nın önemli antropologlarından olan ve 1960’lardan itibaren yaptığı filmlerle görsel antropolojide önemli bir yol açmış olan Balikci, Alaska’dan Bulgaristan’a çeşitli coğrafyalarda çektiği filmlerden bir seçkiyle Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak. Balikci, İstanbul’da kaldığı süre boyunca görsel antropoloji alanında çalışan genç belgeselcilerle de buluşarak deneyim aktarımında bulunacak.

Tarih: 3 Haziran 2011, Cuma

Saat: 16:00 – 19:00

Yer: Akbank Sanat

Uğur Kutay ile “Kameranın Yan Etkileri: Antropolojik Müdahele” Atölyesi

“Andrei’in Bakışı: Tarkovsky Sineması’nda Psikanalitik-Semiyolojik Açılımlar” (2004) ve “Gerçeği Öldüren Kamera: Belgesel Sinema ve Gerçeklik” (2009) adlı kitaplarıyla bilinen Kutay, geçen sene büyük ilgi gören atölyesinde “Kent ve Sinema” ilişkisini analiz etmişti.  Sinema göstergebilimi ve estetik konularında yoğunlaşan ve akademik çalışmalarını Yıldız Teknik Üniv. Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde sürdüren, Birgün gazetesine haftalık sinema yazıları yazan Kutay, bu yılki atölyesinde “antropolloji-belgesel” ilişkisini masaya yatırıyor.  “Kameranın Yan Etkileri: Antropolojik Müdahele” balıklı atölyede antropoloji ve belgesel ilişkisini sinema tarihinden örneklerle ele alınarak, belgesel tarihine dönük alternatif bir film okuma yapılacak.

Tarih: 1 Haziran 2011, Çarşamba

Saat: 18:00 – 20:00

Yer: Akbank Sanat

BDC Keşifler 2011 Belgesel Geliştirme Atölyesi

DOCUMENTARIST, bu sene önemli bir uluslararası atölyeye ev sahipliği yapıyor. Yerli ve yabancı belgeselciler için fikir platformu olma özelliği taşıyan ve Balkan Belgesel Merkezi (BDC) tarafından organize edilen Keşifler 2011 (Discoveries 2011), Türkiye dahil Balkan ülkelerinden evrensel potansiyele sahip projelerin geliştirilmesini amaçlıyor. İlk dönemi Türkiye dahil yedi Balkan ülkesinden 7 projenin katılımıyla Mayıs ayı başında Sofya’da gerçekleştirilen atölyenin katılımcıları DOCUMENTARIST‘e davet edilerek projelerini yetkin uzmanlar eşliğinde öykü tekniği açısından yaratıcı yönde geliştirme şansı bulacak.

Tarih: 3-5 Haziran 2011

Yer: Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA)

Documentarist Belgesel Geliştirme Atölyesi

Festival kapsamında gerçekleşeceek uluslararası Proje Geliştirme Atölyesine paralel olarak, DOCUMENTARIST Türkiye’den belgesel projeleriyle ayrı bir geliştirme atölyesi düzenliyor. Fransız belgeselci Nadia Bouferkas koordinatörrlüğünde ve Boğaziçi Üniversite’sinden Can Candan’ın katılımıyla gerçekleşecek. Proje sahipleri bu atölyenin ardından BDC Keşifler 2011 atölyesine de gözlemci olarak davet edilecek. Finlandiya Elçiliği’nin desteğiyle gerçeekleşen “Documentarist Belgesel Geliştirme Atölyesi”nin ikinci etabı ise Temmuz ortasında yapılacak.

Tarih: 28 – 31 Mayıs 2011

 

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir