Beady Eye – Different Gear, Still Speeding

2009’un müzik dünyasındaki en önemli olaylarından biri şüphesiz, 90ların en sansosyanel grubu Oasis’in dağılmasıydı. Diğer brit pop gruplarının aksine The Smiths yerine The Beatles ile karşılaştırılan, 14 yılda yayınladıkları 7 stüdyo albümüyle İngiltere listelerine hep bir numaradan giren grup geçtiğimiz sene Noel Gallagher’ın gruptan ayrılmasıyla dağılmıştı.

Grubun şarkılarının büyük bir çoğunluğunu yazan Noel Gallagher’ın ayrılmasından sonra, Oasis’ten geriye kalan Gem Archer, Andy Bell, Chrish Sharrock ve Liam Gallagher’ın kurdukları, bazılarınca “Noel’siz Oasis” olacağı beklenen Beady Eye aslında bu tanıma çok da uymayan bir albümle karşımıza çıktı.

Daha önce The Smiths, Morrissey, The La’s, The Rolling Stones gibi grup üyelerinin etkilendikleri müzisyenlerin albümlerinde de parmağı bulunan Steve Lillywhite’ın prodüktörlüğünü yaptığı albüm aslında beklentileri oldukça karşılayan, pek çok insanı da şaşırtan bir albüm oldu. Steve Lillywhite (Prodüktör) Liam’ın vokalini adeta yüceltmiş. Tabi vokalin ön plana çıkmasını yapılan müziğin Oasis’e nazaran daha “iddiasız” ve temiz olmasına da bağlayabiliriz. Bunda da en büyük pay grubun adından da anlaşılacağı üzere hemen hemen beatlesvari bakış açısından hiç uzaklaşmamaları.

Şarkılara gelecek olursak grubun albüm çıkmadan önce yayınladığı şarkılardan Four Letter Word ve Bring The Light’ın albümün Oasis’e en yakın aynı zamanda punk etkilenimleri taşıyan şarkıları olduğunu söyleyebiliriz. Bunların dışında genel olarak Beatles ve The Stones havası albümün geneline hakim. Albümün gizli kalmış şarkısı olarak ise The La’s’ın There She Goes’u kafasındaki For Anyone’ı seçtim.

Bu albüm öyle enfes, nefes kesici bir albüm değil belki ama Liam ve arkadaşlarını, Oasis mirası üzerine yatmayıp, Beady Eye’ın bambaşka bir grup olduğunu bizlere inandırabilecek kadar güzel ve farklı bir albüm yaptıkları için kutlamamız gerekiyor.

Author: Anıl Okay

Share This Post On

2 Comments

  1. Rahmetli Oasis’i pek sevmezdim ama bu gruba bir şans vermek lazım (:

  2. bence oldukça fazla klasik hit’lerin torunları gibi duran yeni hit’leri barındırıyor bu albüm. o açıdan biraz tehlikeli. mesela britpop u sevmiyosan zaten ilgini çekmez ama, dinlersen de pek bi şey kaybetmezsin gibime geliyor.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir