Bay Hiç

“Öyleyse Siz Kimsiniz?”

Bir adam, uzaktan iki yıl evinin ışığını izlediği kadının kapısında beliren. Bir kadın, ışıklı evde yalnız. Adam içeri girmek ister. Kadın korkar. Adamı kabul edebileceği bir hale sokarak içeri, hayatına almak ister. Yaralı bir şair, bir hırsız, bir vampir belki, ama uzaktan ışığını izleyen adam değil. Adam bu hazır kalıplara sığmaz, çırpınıp durur kendisinin bunlar olmadığını ispatlamak için, ben sadece “iki yıl boyunca ışığı izleyip geldim” der hep. Kadınsa hep “yalan bu”. Tutunabileceği çirkin de olsa bir gerçeklik arar, çünkü bu gerçek olamayacak kadar güzeldir ona göre. Üstelik hemen tanımalıdır adamı, anlayabileceği bir hale sokmalıdır ki kabul edebilsin hayatına. Adamsa sabırlıdır, ışığını izlediği bir kadına bakmak, onunla pencere kenarındaki koltukta oturup konuşmak, belki susmak için gelmiştir. Kadın en son kocası olmasını ister adamdan,  sıradan bir evlilik hayatını tasvir edip durur, bu bile karşısındaki “Bay Hiç”ten daha kabul edilebilirdir onun için. Önce acımak, sonra sevmek, şefkat göstermek, anlamak ister kadın, hepsini ister, belki yalnızlığı yüzünden tüm bunlar içinde biriktiğinden, belki sevme gücünü kendisi de öğrenmek istediğinden, adamı sorgular, etiketler, dener, suçlar; ama adam gider geldiği gibi, kadın onun hakkında gerçek tek bir şey öğrenemeden.

Adam uzaktan yalnız ve sessiz bir kadın hayal etmiştir. Kadınsa ona ağır gelen yalnızlığı sırasında kapıyı çalacak şair, yazar, hatta belki mahalleye dadanan vampiri bile hayal etmiştir. Kadın, adamın; adam kadının hayallerine, gerçekler de bir türlü düşlenenlere uymaz. Sabahattin Kudret Aksal’ın metninden Kerem Ayan’ın rejisi, Ülkü Duru ve İştar Gökseven’in oyunculuklarıyla sahnelenen “Bay Hiç” benim son zamanlarda izlediğim en iyi oyun oldu. Hem metnin çok katmanlı hali hem de oyuncularının harika performansıyla “Bay Hiç” tekrar tekrar izlenebilecek bir oyun. Sadece bunlar için değil tiyatroya dair “umutlarımızı korumak” için de gitmeli “Bay Hiç”e.

Not; Oyun, Kumbaracı50, Akbank Sanat ve Salon İKSV‘de değişik tarihlerde karşımıza çıkıyor. Takip etmeli.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

1 Comment

  1. Son zamanlarda izlediğim oyunlar içerisinde en sevdiğim oldu. Gerçekten iki iyi oyuncunun taşıdığı harika bir metni var oyunun. Bittiği yerde kalmayan, insanı uzunca bir süre takip eden oyunları seviyorum, Bay Hiç de tam böyle bir oyun. Kaçırılmaması gerekir.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir