Bavul – 2 Perdelik Komedi

bavul

Volkan Severcan Tiyatrosu’ndan Bavul – 2 Perdelik Komedi

Yazan: Sam BOBRICK
Uyarlayan ve Yöneten: Bora SEVERCAN
Çeviren:
Ekin TUNCAY TURAN
Oyuncular:
Volkan SEVERCAN, Melda GÜR, Nuri GÖKAŞAN, Ayşen GRUDA

Bir Honolulu atasözü ile giriş yapmak istiyorum, “Horoz ne kadar öterse ötsün, civciv yine tavuğun gıdağına bakar“. Bu atasözü oyunda Ayşen Gruda’ dan araklanmıştır :) Oyunda da aynen yazımın başlangıcında olduğu gibi hiç alakasız ve tamamen uydurmatik bir şekilde bu atasözü (elbette değil ama) ustaların ustası Ayşen Gruda tarafından söylendi. Ben de yazıma bu özlü ve hiç bir anlam ifade etmeyen tabir yerindeyse “çakma” atasözüyle başlamak istedim :)

Abartmak istemiyorum ama, oyun gerçekten mükemmel. 2 veya 3 yıldır hiç bir sezonda bu kadar eğlenceli, bu kadar iyi tasarlanmış, bu kadar enerjisi yüksek bir oyun seyretmemiştim. Gerçekten çok eğlendik, çok güldük, çok güzel vakit geçirdik. 1990 ların başında genç bir bilgisayar programcısı olduğum zamanlarda, çalıştığım firma Volkan Severcan ile birlikte bir proje yapmıştı. O zaman kendisini tanıma fırsatım olmuştu. O yıllarda da yaptığı işleri beğendiğimi ifade etmek isterim. Şimdi de görüyorum ki, hala ustalıkla yaptığı işin hakkını veriyor.

Ayşen Gruda ile başlamam yersiz olmaz her halde. Ayşen Gruda, kendinin de oyun içinde söylediği gibi ustaların ustası. Harika bir sanatçı ve yaşına rağmen dinç ve rolüne hakim. Salondakileri kırdı geçirdi diyebilirim. Bu esnada bir de uyarıda bulunayım. Ayşen Gruda oyun içinde “cukk” diye oturan mesajlar vermektedir. Ustaların ustası tarafından oyun içinde siyasal, magazinsel ve güncel, zaman zaman da müstehcen mesajlar verilmektedir. Çok da güzel yapılmaktadır :) Sahneye gelmesiyle kopan alkış, oyun esnasında da hiç bitmedi. Seyirciler olarak adeta kendisinin ağzının içine baktık diyebilirim. Hele ki bir dans sahnesi vardı ki, değmeyin keyfimize…

Volkan Severcan’ ı yazımın başında da belirttiğim gibi başarılı bir sanatçı olarak görüyorum. Gerçekten çok iyi bir oyuncu ve seyirciyi eğlendirmeyi çok iyi başarıyor. Hoş, bir çoğumuzun hatırladığı ve oyunun bir bölümünde Ayşen Gruda tarafından dile getirilen bir televizyon projesi vardı, “Töyle bakalım alican” tiplemesi. Ben hiç hoşlanmamıştım :( Bu da bir itiraf gibi oldu. Bu yazımı okursa, umarım bana kızmaz :) Oyundaki performansı takdire şayandı. Tiyatro oyunlarında ufak tefek replik sorunları yaşanabiliyor. Bunlar çok normal, ama inanın hiç bir sorun yoktu. Bu da sanatçının oyundaki konsantrasyonunun ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor. Hal böyle olunca başarı da beraberinde geliyor. Sanatçının canlandırdığı aşırı fobili, hatta bir çoğunda salonda yok artık dercesine uğultuların yükseldiği tiplemenin çok başarılı olduğunu belirtmek isterim.

Oyunun odağındaki karakter Aslı, yani Melda Gür. Oyun içeriği hakkında fazla yazmak istemiyorum ama, oyun 30 yaşlarındaki bekar Aslı’ nın,  evlenmiş ve boşanmış Berkcan (Volkan Severcan) ile ilişkisini anlatıyor. Bu ilişkiye müdahale eden anne ve bir de doktor var. Bu şartlarda odak aslı oluyor tabiki :) Oyun içeriği hakkında bilgi vermeden yazmaya çalışırsam anca bu kadar olur tabi :) neyse. Melda Gür’ ü bir çoğumuz tanıyoruz. Kendisini ve sanatçı kimliğini anlatmaya gerek bile yok. Oyunda o kadar yüksek bir enerjisi var ki, bir saniye bile boşluk vermiyor. Oyunda canlandırdığı aşırı meraklı hatun tiplemesi çok çok yakışmış. Seyirciyle iletişimi bir harika.

Oyunda bir de doktor var. Yazınca garip oluyor, oyunda da hiç normal olmadığını göreceksiniz. Nuri Gökaşan, oyunda veya oyunun dışında :) bir doktoru canlandırıyor. Oyunu seyrettiğinizde yazımın tutarsız olmadığını  anlayacaksınız :) Neyse, Nuri Gökaşan,  aslı ve berkcan’ ın ilişkileri hakkında seyircileri bilgilendiriyor ve oyuna dahil oluyor. Oyunu interaktif hale getiren doktorumuzun seyirciye yönelttiği sorularda pek katılım sağlayamadı diye düşünüyordum ki, futbol takımları hakkında bir replik ile her şey değişti :) bir anda seyirciden alkış ve cevaplar yükseldi. Eee burası Türkiye :)

Oyun aynı zamanda eğitici ve öğretici bir oyun. Örneğin istatistik bilgiler yer alıyor. Oyunda Aslı (Melda Gür), bir bayanın hayatı boyunca 30 erkek arkadaşı olduğu gibi bir istatistiksel bilgi paylaşıyor ve kendisinin hakkını çalanlara sitem ediyor :) Fobilerin ne kadar çeşitli olabileceğini öğreniyoruz, mesala Berkcan bizi bilgisayar fobisi, tusunami fobisi gibi fobiler ile tanıştırıyor. Bir ailenin çocuğuna sınayi ismini koymaması gerektiğini anlıyoruz. Kadın ve erkeğin flört etmeye başladığında ne kadar şımarık ve itici tipler olduğunu gözlerimiz ile görüyoruz :)

Toparlamak gerekirse, bu oyunu mutlaka ama mutlaka seyredin. İnanıyorum ki çok keyifli vakit geçireceksiniz.

İyi seyirler.

 

 

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir