Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası

Bu yıl 18-26 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası, nefret söylemi olgusunun yanı sıra çok daha geniş bir perspektiften “Dil” kavramını ele alıyor. Disiplinler arası bir bakış açısıyla; “Dil” kavramı, feminizmden pedagojiye, anarşizmden sosyolojiye çeşitli alanlarda irdelenecek.

Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası, 2009 yılından beri her sene gerçekleştirilmektedir. Haftaya adını veren Baki Koşar de, bir nefret cinayeti sonucu yaşamını yitiren bir eşcinsel gazeteci-yazardır.
Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası, ilk sene ulusal düzeyde katılımcılarla LGBT hareketinden doğru nefret suçları alanına bir giriş yapmıştır. Bu konuda hafta boyunca film gösterimleri ve paneller gerçekleştirilmiştir. İkinci senesinde ise ayrımcılığın her türlüsüne karşı bir duruş oluşturabilme amacıyla “Ayrımcı Tutum ve Zihniyetin Teşhiri” üst başlığını benimsemiştir. Bu bağlamda etnik ayrımcılıktan, militarizme, türcülükten homofobiye birçok ayrımcı zihniyet ifade özgürlüğü kapsamında irdelenmiştir. Film gösterimleri ve paneller dışında atölye çalışmaları ve forumlarla da kamuoyunun bu konuda nabzını tutmaya çalışmıştır. Aynı dönem Valilik tarafından derneğimize açılan kapatma davası nedeniyle örgütlenme özgürlüğü konusunda çeşitli aktivitelerle ayrımcı tutumlar kınanmıştır. Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği geçen yıl ise  “Özgürleşme Korkusu ve İktidar” temasını 2011 yılının ana teması olarak belirlemişti.
2012 Yılının Teması “Dil”
Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği, bu organizasyonu kolektif bir biçimde diğer hak temelli örgütler ve insan hakları savunucularıyla beraber oluşturmaktadır. Ayrıca sadece LGBT bireylere yönelik ayrımcılık ve nefret suçlarını değil her türlü azınlık grupların bu tür zihniyet ve tutumlara maruz kalmasına karşı kamuoyu oluşturmayı amaçlayan bir organizasyondur.
Bu yıl “Dil” teması ile yola çıkan ve 18-26 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası ise yine birçok etkinliğe ev sahibi olacak.
Eleştirel Pedagoji Günleri
Geçen yıl bir oturum başlığı olarak ele alınan “eleştirel pedagoji”, bu yıl iki günlük ayrı bir organizasyon olarak ve “Eleştirel Pedagoji Günleri” adı altında 18-19 Şubat tarihinde gerçekleşecek. Bu yıldan itibaren her yıl düzenli olarak gerçekleşecek olan “Eleştirel Pedagoji Günleri”, çeşitli öğrenci örgütleri, üniversite kulüpleri ve eğitim sendikalarından temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirilecek.
Uluslararası Nefret Suçları ile Mücadele Ağı
Ayrıca yine hafta içerisinde “Uluslararası Nefret Suçları ile Mücadele Ağı” da çalışmalarına başlayacak. Türkiyeli LGBT bireylerin ve örgütlerin nefret suçlarına hukuki ve sosyal yönden bakış açısını ele alacağı ağ, ilerleyen dönemlerde faaliyetlerine devam ederek LGBT bireylere yönelik nefret suçları hakkında mevzuata katkı sunma konusunda etkin bir rol oynamayı hedeflemektedir.
Feminist Buluşma
4. Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası kapsamındaki diğer bir etkinlik  “Feminist Buluşma” da homofobi ve transfobi karşıtı olan tüm kadınların katılımına açık bir şekilde 25 Şubat Cumartesi günü gerçekleşecek. Siyah Pembe Üçgen Kadın Grubu’nun İzmir’deki feminist örgütlenmelere çağrısı ile gündemleştirilen “taciz” başlığında birikimlerin paylaşılacağı ve atölye çalışmalarının yapılacağı günün içeriği ve öncesinde gerçekleşen bir dizi etkinlik de yine bu örgütlenmeler ve bağımsız feministlerce tasarlanmaktadır.
Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Ödülü
Her sene ayrımcılık ve nefret suçları alanında verdikleri mücadeleler için kişi ve kurumlara verdiğimiz ve giderek geleneksel bir hal alan “Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Ödülü” bu yıl da verilmeye devam edilecek. Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak tek bir kategoride ödül verilecek olup adaylar için yapılan öneriler değerlendirmeye alınacaktır. Adayları belirlemek için www.nefretsuclari.org adlı internet sitesi üzerinden bir formun doldurulması yeterli.
“Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Ödülü”, oylamanın sonucuna göre 24 Şubat akşamı sahibini bulacak.
Tüm bu etkinliklerin yanı sıra Anarko-Queer ve Trans Forumları ile birlikte felsefe ve medya gibi başlıklardaki oturumlar da hafta içinde yerini alacak.
4. Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası hakkında ayrıntılı bilgi için:
Tel: 0232 464 44 59 (Erdem)
Eleştirel Pedagoji Günleri hakkında ayrıntılı bilgi için:
Tel: 0232 464 44 59 (Sinan)
Uluslararası Nefret Suçları ile Mücadele Ağı hakkında ayrıntılı bilgi için:
Tel: 0232 464 44 59 (Berkant)
Feminist Buluşma hakkında ayrıntılı bilgi için:
Tel: 0232 464 44 59 (Damla)

 

Author: Metin Akdemir

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir