Babylon’dan Amiina Geçti!

Amiina ile tanışıklığım İzlanda müziği ile tanışmamın hemen ardından başladı. İlk EP’lerinden itibaren takip ettiğiniz ve severek dinlediğiniz bir grubu canlı izlemek bir müziksever için çok güzel bir olaydır. Ben de Pazar gecesi Amiina’yı keyifle dinleyen insanlardan birisi olduğum için kendimi çok şanslı sayıyorum.

Amiina çok yetenekli müzisyenlerden oluşan bir grup. Konsere bir eksik iki fazla sayılabilecek bir kadro ile çıktılar. (Gerçi son albüm kadrosu bu, altı kişiler artık) Sólrún Sumarliðadóttir gelmemişti ama iki gün önce Sin Fang ile çalan davulcu Magnús Trygvason Eliassen ve bilgisayarın başında Kippi Kaninus, Hildur Ársælsdóttir, Edda Rún Ólafsdóttir ve Maria Huld Markan Sigfúsdóttir’e sahnede eşlik ettiler. Kısaca beş kişilik dev bir orkestra oluşturdular diyebilirim.

Sahnede her şarkıda yer değiştiren ve birbirinden farklı onlarca enstrüman çalan bir topluluk vardı. İzleyici ile iletişimi sadece Magnus kurdu, gayet ilginç bir iletişim olduğunu da söyleyebilirim! Özellikle bis kültürünü anlattığı kısımda izleyiciyi çok güldürdü. Onun dışında bir tek Maria biraz konuştu, Hildur’dan sadece “Some Technical Problems” sözünü duyabildik!

Sahnede benim hatırladığım kadarıyla masa arpı, klavye, melodika, akordeon, ksilofon, metalofon, keman ve testere vardı! Bu aletleri grubun neredeyse her üyesi her şarkıdan sonra değişerek çaldılar. Yüzlerinden okunabilen bazı teknik aksaklıklar olsa da bize pek fazla yansımadı ve son zamanlarda gittiğim konserler arasında en iyilerinden birini izlemiş oldum.

Çok istenmesine rağmen “What are we Waiting for?” çalmadılar. (We’re waiting for “What are you waiting for?” diye şarkı istemek de güzeldi!) En eski şarkılarımızdan birisi ve uzun zamandır çalmadık dedikleri Seoul’ü harika çaldılar. Favorilerimden olan Hilli’yi çalarken konserde gerçekten melek korosu gibi oluyorlar, muhteşemdi. Dolly Parton ile de kapanışı yaptılar.

Çok yetenekli bir grubu harika bir konser ile İstanbul’dan uğurladık. Babylon ise Kings of Convenience konserinde yüksek tuttuğu bilet fiyatlarından sonra bu kez izlediğim konserler içinde fiyat/performans oranı en yüksek organizasyona imza attı. Bomboş Asmalımescit akşamında Babylon’a gelenler çok güzel bir gece yaşadılar. Amiina bundan sonra da takvimini sürekli takip edeceğim bir grup olacak.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir