Babylon’da Mart

İstanbul’un konser performansı gün geçtikçe artıyor. Yeni eklenen mekanlar rekabeti artıdığı için her geçen gün daha iyi ve yeni grupları izlemeye başladık. Hatta her ay iki-üç “çok iyi” ismin gelmesine alıştık. Değişen ve gelişen konser mekanlarımızın hızını yavaşlatabilecek “alkollü içki üreticilerinin sponsor olduğu etkinliklerde 24 yaş sınırı” gibi fantastik yasalarımız oldu. Babylon da mecburen bu yasağı uygulamaya başladı. Bundan sonra 24 yaşın altındaysanız bazı etkinliklere uzaktan bakmanız gerekebilir. Bu hoş olmayan duruma karşı sesinizi çıkarmak istiyorsanız Kültür Sanat Desteksiz Olmaz sitesine adınızı bırakabilirsiniz.

Babylon’un Mart programı The Wailers ile açılıyor. Daha önce bir kez izleme şansım olmuştu, Reggae’den hoşlanmıyorsanız bile Wailers konseri çok eğlenceli olabilir, ben çok keyif almıştım. 1 ve 2 Mart tarihlerinde sahnede olacaklar, gitme şansınız varsa eğleneceğiniz garanti. Bir dönem ortalığı fena karıştıran Gogol Bordello da mart ayında Babylon’da olacak, fazla söze gerek yok sanırım Start Wearing Purple!

Tribute grupları pek sevmem, Coldplay tribute grubu için de çok hoş şeyler düşünmüyorum ama Coldplay severler için farklı bir akşam olabilir. Shantel DJ Set ve Roy Ayers da Mart ayı programında. Ayrıntılar, eklemeler ve detaylı bilgi için Babylon web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

The Wailers // 1-2 Mart

Babylon bir reggae efsanesini daha ağırlamaya hazırlanıyor: 1974 yılından 1981’de Bob Marley’nin ölümüne kadar ona eşlik eden grubu The Wailers, 1 ve 2 Mart akşamları 2 gece üst üste Babylon’u ateşe verecek. 1969 yılında çekirdek kadrosu Bob Marley, Bunny Wailer ve Peter Tosh tarafından kurulan The Wailers, daha sonra The Upsetters’ın da elemanlarını bünyesine katmıştı. Bob Marley’nin dünya çapında bir idole dönüştüğü, sayısız hitlere imza attığı dönemde bu birliktelik başarıyla sürdü. 1981 yılında Bob Marley’nin ölümünden sonra Junior Marvin ve Aston “Family Man” Barrett yönetiminde yoluna devam eden grup günümüze kadar birçok festivalde ve klüpte performans gösterdi ve aralıksız turnelerine devam etti. Bob Marley’den sonrada günümüze kadar uzanan başarılı ve renkli bir kariyere sahip The Wailers, Peter Tosh, Bunny Wailer ve Burning Spear gibi reggae efsanelerin yanında Sting, Stevie Wonder ve Carlos Santana gibi isimlerle de sayısız işbirliği yaptı. Kendileri de çoktan bir efsaneye dönüşen The Wailers, 1 Mart ve 2 Mart geceleri Indie Nation by Nike sponsorluğunda Babylon’da! Bu uzun süre hafızalardan çıkmayacak performans için şimdiden hazırlanın!

Gogol Bordello // 11 Mart

Garanti Caz Yeşili sunar; Punk’ı Çingene ateşi ve Brecht etkili kabareler ile buluşturan eğlenceli topluluk Gogol Bordello, izleyecilerini gerçeküstü kostümler eşliğinde New York’un gizemli arka sokaklarına, göçmenlerin dünyasına davet ediyor. Grubun lideri ve vokalisti Eugene Hütz, Ukrayna’da The Birthday Party ve Einstürzande Neubauten albümlerini dinleyerek büyüdü. 1986’da Çernobil faciasından sonra, ülkesinde yaşanan köklü değişiklikler sırasında Hütz, çingenelerin güzemli ve çekici kültürünü keşfetti. Polonya, Macaristan, Avusturya ve İtalya’da göçmen olarak yaşadıktan sonra 1993’de ABD’ye yerleşen sanatçı, müzikal dışavurumunu New York’ta gerçekleştirdi. Bir süre Rus düğünlerinde çingene müzikleri çalan Gogol Bordello, izleyicilerine yaşattıkları hiper-kinetik sarsıntılarla New York alt kültürünün en popüler isimlerinden biri haline geldi. New York sanat dünyasının, aktörlerin ve süper modellerin favorisi olduklarını bir zamanda Madonna ile yaptıkları düetle hayran kitlelerini genişletti. Daha önce Rock’n’Coke ve One Love festivalindeki performanslarıyla Türk seyircisinin de sevgisini kazanan grup, samimi ve hareketli bir konser için Garanti Caz Yeşili kapsamında 11 Mart’ta Babylon’da!

Shantel 13 Years of Anarchy and Romance Dj Set // 18 Mart

***24 Yaş sınırı vardır.

Disko Partizani albümü ile yayınlandığı günden beri en çok satan yabancı albüm listelerinin tepelerinde gezinen Shantel; Goran Bregoviç, Boban Markoviç, The Rootsman, Fanfare Ciocarlia gibi isimleri bir araya getirdiği setleriyle ayaklarınızı yerden kesecek bir performans için Babylon’da. Biletleri günler öncesinden tükenen, her defasında aynı enerjiyi yakalayabileceğiniz ve size sınırsız dans vaadeden Shantel’in performansını kaçırmamak için gecenin biletlerini haftalar öncesinden mutlaka edinin.

Coldplace: Coldplay Tribute Band // 22 Mart

Coldplay’in dünyaca ünlü tribute grubu “Coldplace” 22 Mart Salı gecesi Babylon’da. 7 yılda 300 ayrı performans sergileyen grup şu ana kadar İngiltere dışında da birçok ülkede de sahne almış. Sahnede 2 saat kalan grup, Viva La Vida, Lost, Fix You, Trouble, White Shadows, Daylight, Yellow, Talk, Low, In My Place, Politik, Don’t Panic, Clocks gibi şarkı seçimleri ve kusursuz sahne performanslarıyla Coldplay’i aratmıyor. Özellikle grubun solisti Shane Crofts’un Chris Martin’e olan olağanüstü benzerliği; izleyenlerin bir an için kendilerini sorgulamalarına sebep olabilir. Kaçırmayın!

Roy Ayers // 31 Mart

Babylon Mart ayında bir efsaneyi daha ağırlamaya hazırlanıyor. Caz, Funk ve R&B dünyalarının kesiştiği noktada 1960’lardan bu yana en önemli figürlerden biri olmayı sürdüren Roy Ayers, 40 yılı aşan müzikal macerasını özetleyen sahne performansıyla bir kez daha Babylon sahnesinde. 1970’lerde funk-disko dünyasını sarsan “Running Away” ve özellikle “Everybody Loves The Sunshine” gibi unutulmaz hitlere imza atan Ayers, 1980’lerde efsanevi Fela Kuti’yle birlikte çalışmaya başladı. 1990’larda Guru’nun Jazzmatazz serisinde müzikseverlerle buluşan Roy Ayers, hip hop ve caz’ı ustalıkla birleştirerek Erykah Badu, Eric Benet ve Masters At Work ekibiyle yaptığı çalışmalardan sonra yeni kuşakları da hayran kitlesi içine katmayı başardı. En son 2006 yılında Babylon’da verdiği konserlerle izleyenlere unutulmaz bir gece yaşatan Roy Ayers Garanti Caz Yeşili kapsamında 31 Mart Perşembe gecesi Babylon’u bir kez daha ziyaret edecek!

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir