Babamın Sesi / Dengê Bavê Mın

Altın koza film festivalinde aldığı en iyi film ödülü ile adından söz ettiren Babamın Sesi bu hafta gösterime giriyor.Film Maraş katliamından sonra dağılan bir ailenin hikayesini gerçek olaylara/seslere sırtını vererek anlatıyor. Anne Base dağa çıkan oğlunu bir gün gelir diye Maraş’daki evinde beklerken, bir yandan da kocasından geriye kalan ses kaydını dinleyerek geçmişi silmek istemiyor belleğinden. Evin küçük oğlu Mehmet (Zeynel Doğan) ise annesinin neyi beklediği sorguluyor. Onu alıp yanına Diyarbakır’a götürmek istiyor. Ancak Base toprağından, köklerinden, seslerinden uzaklaşmak istemiyor. Oğul Mehmet’in yeni geniş bir eve çıkması bile Base’yi ikna edemiyor evini bırakmaya. Base bir yandan da ona babasından kalan kasetleri dinletmeyerek geçmişini öğrenmesini engelliyor. Onun da gitmesinden, öfkesinden korkarak..Benim de annem ve babam Kürtçe bilmelerine rağmen bana öğretmeyi denemediler hiç, aynı korkuyla. Kürtçe bilmek o zamanlar tehlikeliydi çünkü. Başıma bir “iş” gelmesindi.
Gerçek bir anne ve oğlun gündelik hayatın içinde konuşması, tartışması , yemek yemesi ne kadar kendiliğinden ise bu gerçekliği hikayeye de yedirmek istiyor film. Anne ve oğlun yan yana olduğu tüm anlarda – tabii oyuncu olmadıklarını unutmayarak- bunun “film”leştirilmiş bir gerçek hikaye olduğu hissi güçleniyor. Bu aşamada filmin stilize planları , kurgulanmış mizansenleri sallandırıyor bizi. İzlediğimiz filmin belgesel sinema arka planını bu kadar kurmaca anlatım yöntemleriyle izlemek “bazen” samimiyetini azaltıyor. Ancak öyle anlar var ki yeniden elimizden tutuyor filmin içine doğru bizi. Hele ki Base’nin her çalan telefonu dağdaki oğlu Hasan diye açması, ona Kürtçe kelimelerin anlamlarını anlatması…Annenin “Umut”undaki saflık Kürt ,Türk, Alevi meselesinin politik düzleminin ötesinde diğer bir veçhesinin olduğunu hatırlatıyor.
Filmin el attığı konulardaki cesareti ve de çok sözü az lafla etme çabası önemliyken, gerçek hikayeyi sinematoğrafik düzleme çekerken zorlanıyor. Mehmet’in şehirde boş boş gezdiği, sigara içtiği bazı sahneler Base’nin olduğu gerçek anların yanında sakil kalıyor.
Ancak Babamın Sesi izlenmesi, üzerine düşünülmesi ve ülke tarihiyle yüzleşilmesi adına umutlu bir çaba.

Filmin gösterileceği bazı salonlar
1. Ankara Büyülüfener Kızılay
2. Ankara Kızılırmak
3. Diyarbakır Cinemall (Mega Center)
4. Diyarbakır Galleria Şehir
5. İstanbul Beyoğlu Beyoğlu
6. İstanbul Kadıköy Atlantis
7. İstanbul Nişantaşı City Life (City’s)
8. İzmir Alsancak İzmir
9. İzmir Çiğli Cinecity Kipa

Author: Metin Akdemir

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir