Babaannem 100 Yaşında – 2 Perdelik Komedi/Dram

50x70-215x300Tiyatro Adam – Babaannem 100 Yaşında.

Yazan: Roberto Cossa
Çeviren: Esen Çamurdan
Yöneten: Zafer Algöz
Dekor Tasarımı: Deniz Özmen
Oynayanlar
Maria: Ayça Koyunoğlu
Anyula: Şebnem Bilgeer
Chicco: Berk Yaygın
Babaanne: Aşkın Şenol
Marta: Deniz Güzelmeriç
Carmelo: Fatih Koyunoğlu \ Deniz Özmen
Don Francesco: Çetin Kaya

( Ayrıntılı liste için tiyatroadam.com )

 

Başlığımda bilinçli olarak Komedi/Dram yazdığımı belirterek yazıma başlamak istiyorum. Oyun oldukça başarılı, komediyi ve dramı birlikte barındırıyor. Eee ne var bunda diyebilirsiniz. Benim için farklı olan ise, oyunu dram olarak izlediyseniz sizi öyle doyuracaktır. Komedi oyunu diye izlediyseniz ise öyle doyuracaktır. Oyunu başarılı bulmamın özündeki de bu zaten. Ben her ikisi için izledim. Bir oyunda 2 keyif oldu :)

Oyun adından da anlaşılacağı gibi, 100 yaşındaki bir babaanne ekseni etrafında şekilleniyor. Babaanne o kadar çok yiyor o kadar çok yiyor ki, ailenin ekonomisi bozuluyor. (Belki de hiç düzgün olmamış) Oyunun ayrıntılarına çok girmek istemesem de yine de bir kaç şey yazmam gerekiyor. Şunu belirtmeliyim ki, mutlaka izlemelisiniz. Çok keyifli 2 saat geçireceğinize eminim. Neyse oyuna dönersek. Bu çok  çok hatta çok yiyen babaanne, 100 yaşında olmasına rağmen hala turp gibi ve hiç de ölmeye niyeti yok. Bu da ailenin bataktan kurtulmasını engelliyor. Didinip çabalayan bir baba, saçını süpürge eden karısı ve hala, kötü yola düşmüş bir genç kız, asalak yaşayan bir kardeş ve sonradan aileye katılan ve kısa zamanda felç olan bir damat. Aileyi böyle tanımlayınca komedi bunun neresinde dediğinizi duyar gibi oluyorum. Özellikle Don Francesco (Çetin Kaya) nun evliliğe ikna sahnesi çok eğlenceliydi. İnanın bana komedi bunun içinde ve salondaki herkes çok güldü :)

Oyundaki dekorlara övgüde bulunmadan edemeyeceğim. (Deniz Özmen i tebrik ediyorum.) En çok takıldığım şeylerden biri de dekordur. Fakat bu dekorlara bayıldım. Özellikle bozuk perspektifleriyle harika bir iş çıkarılmış. Takıntılı olduğum bir konu da oyunda sigara sahneleridir. Maalesef bu oyunda da çok gereksiz olduğunu düşündüğüm, 10 sn lik bir sigara sahnesi vardı. (Marta’ nın bunalımını veya sonrasında ölümünü ifade etmek için olabilir, yine de sahnelerden uzak olmasını arzu ediyorum.)

Son olarak, mutlaka izlemelisiniz diyorum :)

İyi seyirler.

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir