Ayşe Erkmen Venedik Bienali’nde Türkiye’yi Temsil Edecek

Bu yıl 4 Haziran – 27 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek Venedik Bienali 54. Uluslararası Sanat Sergisi’nde Türkiye Pavyonu’nu Ayşe Erkmen temsil edecek. Önemli uluslararası sergi ve bienallere ses getiren projelerle katılmış olan Erkmen bu kez, Türkiye Pavyonu için çalışacak.

Koordinasyonu İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından yürütülen serginin küratörü Fulya Erdemci, daha önce Ayşe Erkmen’le farklı projelerde çalışmış olan Yeni Zelandalı eleştirmen ve küratör Danae Mossman’ı küratöryel işbirliğine davet etti. Fulya Erdemci ve Danae Mossman’ın küratöryel işbirliğinde gerçekleştirilecek Türkiye Pavyonu, bu yıl yine Venedik Bienali’nin ana mekânı olan Arsenale’nin Artigliere binasında yer alacak.

İstikrarlı çizgisiyle, uluslararası çağdaş sanat dünyasının güçlü isimleri arasında yer alan Ayşe Erkmen, Türkiye’de bu alanın öncülerinden kabul ediliyor. İçinde bulunduğu sosyal ve fiziksel çevreden yola çıkan Ayşe Erkmen, mekâna ve duruma özel müdahaleleriyle, gerçekliği açımlayan sosyalleşme modellerini, varolan bir strüktüre müdahale edip yeniden konumlandırarak, daha önce fark edilmeyen bir durumu görünür kılıyor. Sanatçının ancak izleyicinin katılımıyla tamamlanan çalışmalarının birçoğu sergi süresince var olup, sonrasında ya ait oldukları yere geri dönüyor ya da neredeyse iz bırakmadan yok oluyor.  Çoğunlukla işlerinde bir nesne kullanmayan Erkmen’in mekâna özgü yaptığı çalışmalarını başka bir bağlama taşımak neredeyse imkânsız gibidir. Ayşe Erkmen’in, gündelik yaşamda karşılaşılan mekânları, nesneleri, durumları ve ilişkileri hafif bir yer değiştirme ya da yeniden-yönlendirmeyle gerçekleştirdiği çalışmalarında, çoğu kez, yaşamla sanat iç içe geçerek, muğlâk bir deneyim alanı oluşturur.

1977 yılında Mimar Sinan Üniversitesi, Heykel bölümünden mezun olan ve 1993 yılında DAAD sanatçı programı (Berliner Künstlerprogramm) ile bir yıllığına Berlin’e giden Ayşe Erkmen, 1998-1999 yılları arasında Kassel Sanat Akademisi’nde Arnold Bode Profesörü, 2000-2007 yılları arasında da Frankfurt Staedelschule’de öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2002’de Almanya’nın Hessen eyaletinde iki yılda bir verilen Maria Sibylla Merian ödülüne layık görüldü. 2. ve 4. İstanbul Bienali ve Münster Sculpture Project, Shanghai, Berlin, Kwangju, Sharjah, Christchurch Bienalleri ile Folkestone ve Echigo Tsumari Trienalleri’ne de katılan Ayşe Erkmen’in eserleri yerli ve yabancı birçok müze ve uluslararası galeride sergileniyor. İstanbul ve Berlin’de yaşayan Ayşe Erkmen, 2010 yılından beri Münster Kunstakademie’de ders veriyor.

Venedik Bienali 54. Uluslararası Sanat Sergisi’nde Türkiye Pavyonu küratörü seçilen Fulya Erdemci, Temmuz 2008’den beri Amsterdam’da yerleşik SKOR (Stichting Kunst en Openbare Ruimte) Sanat ve Kamusal Alan Vakfı’nın yönetmeni olarak çalışıyor. Birçok uluslararası sergi ve bienale imza atan Erdemci, 1994-2000 yılları arasında Uluslararası İstanbul Bienali Yönetmeni, 2003-2004 arası Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Proje4L direktörü ve 2004-2005 yıllarında İstanbul Modern’de Süreli Sergi Küratörü olarak görev yaptı. Türkiye’de yayalar için kamusal alanda bir ilk olan “İstanbul Yaya Sergileri”ni de başlatan Erdemci, 2002’de 25. São Paulo Bienali “Citades/Cities/Şehirler”in ortak küratörü ve 2007’de 2. Moskova Çağdaş Sanat Bienali’nin küratörlerinden biri oldu.

Venedik Bienali 54. Uluslararası Sanat Sergisi’nde Türkiye Pavyonu için Fulya Erdemci’yle işbirliği yapacak olan Danae Mossman, 2008 yılında Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde kamusal alanda gerçekleşen 5. Scape Bienali’nde Erdemciyle eşküratör olarak çalıştı. 2004-2007 yılları arasında Yeni Zelanda’daki The Physics Room’un direktörü ve küratörü olarak çalışan Mossman, bu dönemde birçok sanatçıyla beraber sergiler düzenledi ve Ayşe Erkmen’in ilk sanatçı olarak katıldığı misafir sanatçı programını başlattı. Çağdaş sanat dergileri ve yayınlarında yazıları yayımlanan ve uluslararası çağdaş sanat programlarına danışmanlık yapan Mossman, 2010 yılından bu yana Londra’nın önde gelen sanat galerilerinden White Cube’de Sanatçı İlişkileri Sorumlusu olarak çalışıyor.

Venedik Bienali 54. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu’nun kavramsal çerçevesi ve Erkmen’in projesi Nisan ayında yapılacak bir basın toplantısıyla açıklanacak.

TC Dışişleri Bakanlığı Tanıtma Fonu Kurulunun desteğiyle gerçekleştirilen Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nun sponsorluğunu bu yıl köklü İtalyan otomobil markası Fiat üstleniyor. Türkiye Pavyonu 2013 yılında da Fiat sponsorluğuyla bienalde yerini alacak.

Ayrıntılı bilgi için : www.iksv.org

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir