Ay Tedirginliği – Tek Perdelik Dram

Ay Tedirginliği – Tek Perdelik Dram
Duru Tiyatro

Yazan ve Yöneten: Özen Yula
Oynayanlar: Sezin Akbaşoğulları, Bekir Aksoy

Bir Özen Yula oyunu. Bu oyun Özen Yula’ ya 2001 yılında Afife Ödülleri’ nde yılın en başarılı oyun yazarı ödülünü kazandırdı. İki kişilik bu oyunda sahneyi paylaşan her iki oyuncuyu da son dönemin popüler televizyon dizilerinden tanıyorsunuz. Oyun “Bir kadın, bir adam, bir giz ve birçok cinayet!” sloganı ile tanıtılıyor. Oldukça dikkat çekici olduğunu vurgulamak isterim. Fakat sloganından anlaşıldığı gibi cinayetler sahnelenmiyor. Fakat sloganındaki gibi bir giz üzerine kurulmuş bir oyun.

Yorumlarımda kostüm veya dekor tasarımcısını belirtmem, fakat bu oyundaki kostüm ve dekor tasarımcısını özellikle belirtmek isterim. Bu görevi Başak Özdoğan üstlenmiş. Dekor için kendisini tebrik ediyorum. Şimdiye kadar gördüğüm en farklı dekorlardan biriydi. Sahnenin her iki tarafında birer sokak lambası, arka alanda sahillerdeki istinat duvarı görevi gören kayalık alan benzetmesi, orta alanda bir eski kaldırım bankı ve bana çok değişik gelen yerlere serilmiş irili ufaklı yüzlerce çakıl taşı. Oldukça zor bir dekor. Set ekibinin bu dekoru sahneye kurması ve kaldırması esnasında eminim yerdeki çakıl taşları ile oldukça uzun süre uğraşıyorlardır. Tabi bu taşlar altına sahnenin parke veya ahşap yapısına zarar vermemesi için bir tabaka serilmiş durumda. Bu dekoru farklı bulmamın bir sebebi de üzerinde sergilenecek oyunculuğun zor olması. İki oyuncu ve sloganda belirtildiği gibi bir kadın ve bir adam. Kadın beyaz topuklu ayakkabı, adam ise hafif topuklu bir makosen ayakkabı giyiyor. Tahmin edebilirsiniz ki, bu ayakkabılarla sahnede hareket etmek oldukça zor. Bu zorluğa rağmen, oyununun küçük bir bölümünde oyuncular tango bile yapıyorlar. Sürekli kayan taşların üzerinde durmaya çalışırken aynı zamanda da performans sergilemek oldukça zor olmalı. Fakat her iki oyuncu da bu zorluğa aldırış etmeden büyüleyici bir performans sergiliyorlar.

Oyunun ana konusuna değinmeyeceğim. Seyredecekler için büyüsünü veya yine slogandan hareket etmek gerekir ise oyundaki bir gizi kaybedebilirim. Oyun bir sahil parkında bir kadın ve bir adamın karşılaşmasıyla başlıyor. Bu karşılaşmanın daha sonra planlı olduğu ve ayarlanmış bir gece olduğu anlaşılıyor. Gerçekten süpriz ve şok bir son ile bitiyor. Oldukça sürükleyici ve ilgi uyandırıcı bir oyun. Tek perdelik, kısa fakat oyunu seyretmenize kesinlikle değer. Hatta bir çoğunuz için seyrettiğiniz en ilginç oyun olacağını söyleyebilirim. Her an farklı bir şey olacak diye beklenti içine girdiğiniz, sonucu tahmininizden tamamen farklı olacak ilginç bir oyun.

Mutlaka seyretmelisiniz.

İyi seyirler.

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir