Atatürk Arboretumu

İstanbul için bir dünya şehridir, diyerek yazıma başlasam sanırım kimsenin bir itirazı olmaz. Kozmopolit bir şehir, sakinlerine bir çok renk sunmak zorunda. Şehrin başarısını da bunu ne kadar dengeli yaptığı ile ölçmek gerekli bence. Bu denge hususu için İstanbul’ u başarılı bulmamakla birlikte, çok da kötü olmadığını düşünüyorum. Gelişmiş şehirlerde, insanların stres dengesini, teknoloji ve diğer unsurlarlardan fayda sağlarken aynı zamanda da doğalarının gereğini yerine getirebilmelerini park ve bahçeler sağlar. İstanbul gibi devasa şehirlerde nefes alabilecek alanlar çok çok önem arz eder.

Atatürk Arboretumu - Sarıyer / İstanbul

Atatürk Arboretumu – Sarıyer / İstanbul

İşte tam da bu noktada size, gerçekten insanın duyularına bayram ettiren, nefes alıp verirken haz aldıran bir yerden bahsetmek istiyorum. Atatürk Arboretumu. 1949 yılında kurulmuş ve iyiki de kurulmuş diyebileceğiniz, İstanbul Sarıyer Belgrad Ormanları’ nın güney doğusunda 296 hektarlık bir canlı bitki müzesi.

Broşürlerinin Önsözü Şöyle;

Arboretumlar bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla orijini ve yaşları belli, her biri doğru ve dikkatli bir şekilde bir araya getirilmiş olan çoğunluğu ağaç ve diğer odunsu bitki taksonlarının uygun seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilendiği tabiat parçalarıdır. Başka bir açıdan bakıldığında arboretumlar eğitim ve bilimsel yanları ağır basan bilgi, emek ve sabırla meydana getirilmiş birer canlı bitki müzeleridir.

Atatürk Arboretumu - Büyük Göl

Atatürk Arboretumu – Büyük Göl

Birazda şahsi yorumlarımı paylaşmak istiyorum. Bir çok tabiat müzesi ve milli park gezmiş biri olarak belirtmek isterim ki, Atatürk Arboretumu gerçekten çok bakımlı ve özenli bir koruma altında. Çok güzel bir çeşitliliğe sahip. Özellikle 100 meşe taksonuna ait büyük bir meşe koleksiyonu oluşturulmuş. Adeta ilköğretim ve üniversite düzeyinde öğrenciler için önemli bir odunsu ve otsu bitki eğitim merkezi. Tabi İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ve Orman Genel Müdürlüğü’ nün ortak çalışmasının ürünü olduğunu da belirtmek isterim. Kapıdan girdiğiniz anda havanızın değiştiğini hemen hissediyorsunuz. Ağaçları, bitkileri ve çiçekleri en az seveninizin bile büyüleneceği bir şeyler göreceğine veya en azından dolaşırken havasından etkileneceğinize eminim. Özellikle büyük göl çevresinde atacağınız bir tur ile, ördeklerin ve kazların aheste aheste yüzüşlerinden, kaplumbağaların kıyıdan suya dalmasından, göl içinde salına salına yüzen balıklardan, sizi görünce oraya buraya kaçışan kertenkelelerden veya şanslıysanız bir ağaçta kozalağı tırtıklayarak tohumunu yemeye çalışan sincaplardan etkileneceğinize, doğal kaynak suyunun lezzetine doyamayacağınıza veya çiçek kokularının algılarınızı allak bullak edeceğinden bir sarhoşluk yaşayacağınıza eminim. Hadi bunların hiç biri size göre değil diyelim. O zaman dolaşırken eğilerek topladığınız bir kaç tane yabani çileğin veya geçerken el izasından kopardığınız bir iki armutun lezzetine doyamayacaksınız.  Ben bu saydıklarımın hepsini yaşadım. Umarım siz de yaşarsınız :)

Atatürk Arboretumu - Çeşmeler

Atatürk Arboretumu – Çeşmeler

Nasıl Gidilir ?

Google Harita : Sarıyer Köyü Atatürk Arboretumu, 34450 İstanbul, Türkiye 41.175827, 28.982534

Sarıyer – Bahçeköy, Taksim – Bahçeköy ve 4.Levent otobüsleri ile ulaşmak mümkün. Belgrat Ormanı’ nın girişinden, İstanbul merkezine yaklaşık olarak 20k mesafede. Özel aracınız ile gidecekseniz, yukarıdaki linki tıklayarak ulaşım haritasına ulaşabilirsiniz.

Neler Var ?

2000 e yakın otsu ve odunsu bitki, ağaç, çiçek ve diğerlerini yazmama gerek yok sanırım. Kuruluş amacı bu zaten :) Çevresini gezebileceğiniz, çok güzel peyzajlanmış, biri büyük biri küçük 2 göl, bol bol patika, lezzetli suları olan çeşmeler, seyrine doyamayacağınız manzası olan banklar, üretim amaçlı kullanılan bir sera, maalesef artık kullanılamaz durumda (tehlikesinden dolayı kapalı) olan bir gözetleme ve seyir kulesi, bol bol yaban hayat ve tuvaletler :)

Tabi bu kadar iyi bakımlı bir yerin de bazı kuralları var. Bazıları şöyle;

  • Beraberinizde içeri yemek sokamıyorsunuz. Bence çok isabetli bir kural.
  • Maalesef köpeğinizi getiremiyorsunuz.
  • Top oynamak, bisiklet sürmek yasak.

Atatürk Arboretumu - Devrilmiş ama fayda sağlamaya devam eden yaşlı çınar

Atatürk Arboretumu – Devrilmiş ama fayda sağlamaya devam eden yaşlı çınar

Giriş Ücreti

Yazıyı yazdığım tarihte giriş ücreti 10 TL idi. Öğrenciler için ise 5 TL.

 

Sonuç olarak ;

Şehrin karmaşasından uzak, temiz havası ve doğası ile sizi büyüleyeceğine inandığım, yakın ve kolay ulaşılır bir yer Atatürk Arboretum’ u . Mutlaka ziyaret etmenizi ve yazdıklarımı sizin de yaşamanızı çok isterim. Kapıdaki görevli ile yaptığımız ufak sohbette bize asıl kasım ayında (yazımın tarihindeki gibi biz mayıs ayında ziyaret ettik.) ziyaret etmemizi ısrarla tavsiye etti. Tavsiyesine mutlaka uyacağım :)

Ziyaret ederseniz lütfen yazıma yorum yazın ve yaşadıklarınızı bizimle paylaşın.

Umarım keyif alırsınız, iyi gezmeler.

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

4 Comments

  1. I all the time used to read paragraph in news papers but now as I am a user of web thus from now I am using net for posts, thanks to web.

  2. Let the experts at Trappspeterna take care of the steps for your.

  3. Ultimately, a dilemma that I’m passionate about. I have looked for data of this caliber for the previous various hours. Your internet site is greatly appreciated.

  4. is elocon a steroid cream

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir