Aşktan da Üstün 50 Film

Arka Pencere yazarlarından

Altı yazar, altı ayrı üslup, 50 başyapıt… www.arkapencere.com adresinde online yayın yapan haftalık film kültürü dergisi Arka Pencere’nin yazarları tarafından kaleme alınan ‘aşktan da üstün’ 50 film…

Derginin yazarları, her hafta kaleme aldıkları ‘aşktan da üstün’ bir şaheseri enine boyuna incelediler ve film sayısı 50’ye ulaşınca da bunları bir kitapta topladılar. Kırmızı Kedi Yayınları’ndan çıkan ve sinema yazarları Cem Altınsaray, Tunca Arslan, Kemal Ekin Aysel, Burak Göral, Murat Özer ve Burçin S. Yalçın tarafından kaleme alınan bu filmler, okuyucuyu sinema tarihinde ileri geri ışınlayarak renkli ve doyurucu bir yolculuğa çıkarıyor. En eskisi 1930 yapımı “Mavi Melek”ten (Der Blaue Engel) en yenisi 2003 yapımı “İhtiyar Delikanlı”ya (Oldboy) kadar, Alfred Hitchcock’un “Arka Pencere”siyle (Rear Window) başlayıp Woody Allen’ın “Manhattan”ıyla son bulan bir başyapıtlar buluşması… Yılmaz Güney’in “Umut”uysa bu buluşmaya ev sahipliği yapıyor.

Bu kitap bir kez daha sinema sanatının izleyene kimi zaman ‘aşktan da üstün’ duygular yaşatabildiğini ispatlama iddiasında.

www.kirmizikedikitap.com

www.arkapencere.com

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir