Archive – With Us Until You’re Dead

2012 senesinin müzik konusunda çok başarılı geçtiğini söylemek en azından kişisel zevklerimi göz önüne aldığımda pek de doğru olmaz. Bu seneden en büyük beklentim Kent’in şanına yakışır bir albümle geri dönüş yapmasıydı. “Jag Är Inte Rädd För Mörkret” Kent tarihinin en kötü albüm kapağına sahip olmakla kalmadı üstüne bir de grup tarihin en yavan şarkılarını da içermeyi başardı. Archive ne yapmıştı acaba?

Ağızda kötü tat bırakan yiyecekler gibi bazı albümlerde kulaklarda sıkıntılı anlar bırakıyorlar. Archive’in yeni albümü “With Us Until You’re Dead” de malesef pastanın üstündeki çilek olmaktan ziyade çikolatası bozuk bir supangle gibi. Pollard Berrier yaşadığımız gezegendeki en ilahsal seslerden birine sahip ve bu sesin hayatta tuttuğu umut ile ancak albümü dinlmeye devam edebiliyorum. Birbiri ardına umut dolu başlayan ama içi boş, ilerlemeyen parçalar.. Bir an albümü plaktan dinlemediğim için şükredecek duruma geldim. İleri sarmak tam bir işkence olacaktı.

Neyse ki albümün ilk single’ı Violently fena bir şarkı değil. Wiped Out gibi lise müsameresi mertebesindeki bir parçayla kıyaaslarsak muhteşem, albüme göre iyi, Archive standartlarına göre ise, vasat.

Silent bir pop şarkısı olarak çok başarılı, vokalde Beyonce ya da Rihanna olsa tadından yenmez. Film müziği de olabilir bu haliyle. 15-20 sene önce yayınlansaydı pop listelerinde zirveyi bile zorlayabilirdi. Yine şarkıda hiçbir gelişme olmadığını ve başladığı gibi bittiğini de belirteyim.

Twisting ise ucuz endüstriyel müzik zırvalarının depolandığı bir eser olmuş. Belki bir kaç remixle iş görebilir yüksek desibelli ortamlarda. Hatchet da pop tandanslı ama gitarları ve sonlarındaki enerjisiyle gerçek anlamda sevebildiğim albümdeki ender şarkılardan.

Damage albümün en başarılı şarkısı. Kulaklıkla dinlemek büyük zevk, davullar ve zillerin ön planda olduğu elektronik altyapının kulak tırmalamadığı, her şeyin yerli yerinde olduğu bir parça. Bana sorarsanız yine de yayınlanacak herhangi bir Archive best-of’unda yer alamaz.

Malesef Archive’in yeni albümü de beklentilerimin çok altında kaldı. Kent ve Archive beni üzen gruplar oldular bu sene.

Author: Anıl Okay

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir