Archive Konseri 28 Eylül

Archive

Dave Pen - Archive

O kadar uzun süre geçmiş ki son yazımı yollamamdan ötürü sanki yeniden yazmayı öğreniyor gibiyim. E tabi konu Archive, Türkiye’deki ilk konserleri, muhteşem bir şov olunca öğrenme süreci kısalıyor ister istemez.

Archive İngiltere’de üvey evlat muamelesi görüp Avrupada özellikle Fransa, Yunanistan, Polonya, İsviçre ve Belçika’da muhteşem hayran kitlesine sahip olan bir oluşum. Trip-hop, elektronik, rap, rock, elektronik işlerine buluşmayı bu kadar seven bir grubun karmakarışık sounduna rağmen konserlerdeki inanılmaz başarısını hem izlemiş, hem duymuş, hem de okumuştuk ama önemli olan görmekmiş.

Konser mekanı Küçükçiftlik parktı. Orada daha önce hiç konser izlememiştim ama mekan olarak bir sıkıntım olmadı. Olması gerektiği gibi mekanlardan biri. Seyirci sayısı da yaklaşık 350 civarında olunca izdiham (not: konserin organizatörü sayın Onur Şişman’ın belirttiğine göre kapı açılış saatinde yaklaşık bu civarda insan olduğunun ve konser başladığında bu sayının 1000 civarına çıktığını öğrendik), itiş kakış da olmadı. Sahne yeterince büyüktü. Aşağı yukarı bir festival sahnesi büyüklüğündeydi. Küçükçiftlik Parka girdiğimizde ön grup Post-Dial sahneye yeni çıkmıştı. Post-Dial’ı konserden bir kaç gün önce dinleme fırsatı bulup beğenmiştim, canlı da çok beğendim. Takip etmek lazım mutlaka.

Post-Dial sahneden indikten yaklaşık bir yarım saat kadar sonra Archive sahneye çıktı. Grup beklendiği üzere Controlling Crowds ile konsere başladı. Playlist de bir önceki konserleri ile aynıydı. İlk andan itibaren ses sisteminin muhteşemliği alkışa layıktı. Demek ki isteyince oluyor. Sahnede 9 kişi varken bile enstrümanlar ve vokaller birbirine karışmadı. 2 gün önce Yunanistan için dvd çekimi yapan grup turnelerinin son konserinde belki çok fazla seyirciyle karşılaşmadı ama sanki karşılarında onbinlerce insan varmışçasına kusursuz ve arzulu çaldılar.

Craig Walker’ın gidişinin ardından sıklıkça setlistlerine ekledikleri Again’i de son bomba olarak çalmaları müthiş oldu. Zaten genel olarak  kendilerini “kolektif” olarak tanımladıkları dönemlerin şarkılarını çaldılar. Bullets, Finding it So Hard, Lights, Archive, You Make Me Feel konserin zirve anları oldular.

Archive çok önemli bir grup  ve  28 eylül akşamı bunu konsere  gelen şanslı insanlara kanıtladılar. Darısı bir sonraki konserde olmasını beklediğim binlerin başına.

Controlling Crowds
Pills
Sane
Finding It So Hard
Razed To The Ground
Collapse/Collide
Bastardised Ink
Fuck U
Kings Of Speed
Lines
Blood In Numbers
You Make Me Feel
Dangervisit
Lights
Encore:
Words On Signs
Londinium
Bullets
Again

Author: Anıl Okay

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir