Anthony Minghella Anısına

 

27 – 28 Mayıs tarihleri arasında Istancool Festivali kapsamında Pera Film’de

27 Mayıs Cuma, 16:00

Yetenekli Bay Ripley (Talented Mr. Ripley)

Yönetmen: Anthony Minghella

Oyuncular: Matt Damon, , Gwyneth Paltrow , Jude Law , Cate Blanchett, Philip Seymour Hoffman

1999, 139′, İngilizce, Türkçe altyazılı

Dickie’nin zengin babası, İtalya’da yaşayan maceraperest oğlunu Amerika’ya, dönmeye ikna edebilmesi için, Tom Ripley’i yanına gönderir. Dickie ve kendi gibi ülkesinden uzaklarda yaşayan güzel sevgilisi Marge Sherwood başlarına geleceklerden habersiz İtalya’nın sahil kasabasının tadını çıkartmaktadırlar. Tom, “Bir hiç olarak kendin gibi yaşamaktansa, bir başkasının hayatını çalarak önemli biri gibi yaşa…” mantığını hayatının felsefesi haline getirerek tehlikeli ve entrikalarla dolu bir hayat için şeytanla anlaşma yapınca; kendini bir anda, yıllarca sadece buzlu camlar ardında izlemekle yetindiği büyüleyici dünyanın içinde buluverir.

28 Mayıs Cumartesi, 15:00

İngiliz Yönetmen Sam Taylor-Wood, Anthony Minghella’nın “The English Patient / İngiliz Hasta” filmini sunuyor:

İngliz Hasta (The English Patient)

Yönetmen: Anthony Minghella

Oyuncular: Ralph Fiennes , Juliette Binoche , William Dafoe , Neaveen Andrews , Kristin Scott Thomas , Naveen Andrews , Colin Firth , Julian Wadham , Jürgen Prochnow

1996, 160′, İngilizce, Türkçe altyazılı

Micheal Ondaatje’ nin aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan film, II. Dünya Savaşı İtalya’sından Kuzey Afrika’nın savaş öncesi çöllerine kadar aşk, benlik ve savaşın öyküsünü anlatıyor. Minghella, film boyunca aşkın farklı türlerini getiriyor karşımıza; Hana’nın hastasına duyduğu şefkat, Kip ile yaşadığı yoğun aşk, Almasy ile Katherine’in ilişkisi ve Almasy’nin milliyetçi tutkular yüzünden mahvedilen çöle duyduğu sevgi…Tüm bu farklı hikayeleri başarılı senaryo geçişleri ile gerçekleştiren film, yönetmen Anthony Minghelle ile Juliette Binoche’un ilk ortak çalışması. 1996 yılında Oscar Ödülleri’nde de En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu da dahil pek çok ödül kazanandı.

Not: Pera Film etkinlik takviminden alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir