Anime-Manga Severlere Mesaj

Facebook’taki Anime.gen.tr grubundan gelen bir mesaj;

Merhaba Anime-Manga severler :) Ben Dilâra. Tokyo Politeknik Üniversitesi 3. Sınıf Manga öğrencisiyim. Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var ve biraz zamanınızı ayırıp bilgisayar tuşlarında benim için parmaklarınızı oynatmanız yeterli olacaktır…

Zorunlu derslerimizden birinde -bu sene çevirmiş olduğum manganın da vermiş olduğu cesaretle tekrar bir fırsat oluştuğu taktirde- Türkçe’ye hangi manganın çevrilebileceği konusunda kafa yormaya başladım. Öğretmenimden Japonsal değerlerin bulunduğu fakat çizimlerin güzel olduğu mangaların isimlerini rica ettim ve çeşitli konularda seri halinde mangalar okudum. Fakat bunun tek kişilik bir fikir olmaktan çıkması gerekiyordu. Bu yüzden anime-manga sever sizlerin de fikrini almak istedim.
Size sadece iki sorum olacak:

1 ) Rurouni Kenshin Türkçe’ye çevrilse alıp okumak ister miydiniz? ( internet üzerinden başka dillerde okumuş olanlar için; manga’yı hiç bilmeyen kişiler adına nasıl bir eser olduğunu düşünüyorsunuz? Sizce uygun mudur değil midir? Vakti olanlar için nedenini de yazarsanız çok memnun olurum)

2) Sizin Türkçe’ye kazandırılmasını istediğiniz eserin adı nedir? ( ve yine vakti olanlar nedenini yazabilirlerse çok memnun olurum)

Ek bilgi olarak mangaları okurken göz önünde bulundurduğum şey başta geniş bir kitleye hitap etmesi ve içinde Japonya’ya özgü değerleri barındırması. Geleneksel yazı sanatları olsun, sporları olsun, eğlenceleri olsun birçok konuyu ele alan manga var, fakat açıkça söylemek gerekirse hepsi Türkiye’ye yeni yayılmakta olan manga için ilkler olamayacağı konusunda bir his uyandırdı. Bu mangalar Japonya’da manga ile yetişmiş bir öğretmenin tavsiye ettiği mangalar. Bu yüzden bir de Türk anime-manga sever arkadaşların önerilerini dinlemem gerektiğine inanıyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim…
Cevaplarınızı facebook’tan mesaj olarak veya dilara.aybar@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Hepinize şimdiden teşekkürler…

Dilâra

Bu arada Dilara Aybar mesajında daha önce çevirmiş olduğu bir manga olduğunu belirtiyor. Merak edip internette araştırdım sonucunda Hitler’in “Kavgam” isimli mangasını çevirmiş olduğunu öğrendim. Benim gibi merak edenler için paylaşmak istedim.

Author: hitsumo

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir