Anathema – Weather Systems

Hazır havalar da güzelleşmiş hareketli parçalara kendimizi iyiden iyiye kaptırmışken Anathema’nın yeni albümü zamansızca çıkageldi. Grubun uzun süredir A Fine Day to Exit tarzında devam etmesini yeğleyenlerdenim. Bir önceki albümde daha kaotik bir ortam vardı. Bu albüm ise oldukça temiz, huzurlu.

Anathema’nın değişimini takip edenler doom metal ile uzaktan yakından alakası olmayan bir eserle karşılaşacaklarını tahmin etmişlerdir. Özellikle albümün açılış şarkısı Untouchable Part 1, başlangıcı ve bitişinde durduğu apayrı noktalar ile albümün en güçlü, en etkileyici şarkısı. Part 2 ise onun daha sakin bir tamamlayıcısı konumunda.

The Gathering of the Clouds ve Lightning Song tek bir şarkı olarak dinlenmeli. Birbiri ardındaki duygusal yolculuk hayret verici. Lightning Song’u Lee Douglas’ın da etkisiyle nefesiniz tutularak dinliyorsunuz. The Storm Before the Calm ve The Beginning And the End, Untouchable Part ‘den sonraki favori şarkılarım. The Storm Before the Calm, Archive’in yavaş yavaş ritim bulan şarkılarını andırıyor biraz. The Beginning and the End için ise yorum yapma isteği oluşmuyor içimde. Bunun yerine yarın bütün gün “Silence is Raging Silence is Raging ” söylenerek dolaşmak istiyorum.

Anathema’nın en keyifli hali bile insanı üzer. Henüz Radiohead gibi milleti üze üze ev yaptıramamış olsalar da Danny Cavanagh’ın ses tonunun yarattığı etki bir şekilde silinemiyor hafızalardan. Tek parça olarak da parçalarına ayrıldığında enfes bir albümle geri dönüyor Anathema. Kaybetmek, aşk, umutsuzluk, hayal kırıklığı.. En kralından.

Author: Anıl Okay

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir