Amiina

Sólrún, Edda, Hildur ve María isimli dört bayandan oluşan İzlanda’lı grup. Sigur Ros’un yaylılarını çalan insanlar olarak tanımıştım kendilerini, 2004 yılında ise kendi müziklerini yapmaya karar verdiler ve AnimaminA isimli bir EP yayınladılar. Albüm öncesinde 2006 yılında yayınladıkları Seoul isimli ikinci EP’lerinde yapmak istedikleri müzik biraz daha netleşmiş gibiydi ve Kurr adındaki ilk albümlerini 2007’nin Mart ayında piyasaya sürdüler.

Hildur Ársælsdóttir, Edda Rún Ólafsdóttir, Maria Huld Markan Sigfúsdóttir ve Sólrún Sumarliðadóttir Reykjavík’te müzik okurken tanışmışlar ve beraber müzik yapmaya karar vermişler. Heima’da da epeyce görünen grup üyeleri son derece sessiz sakin insanlar, aklımdaki İzlanda resminin oluşmasında Sigur Ros ile beraber önemli bir yere sahipler. Müzikleri de Sigur Ros’un en naif ve kırılgan olduğu zamanlarda araya giren Slowblow gibi.  Bir yaylı dörtlüsü olarak bolca keman, viyola, çello gibi ensturmanlara sahipler ve müziklerinin temelindeki öğe de doğal olarak yaylılar. Ancak parçalarına atmosfer oluşturmakta son derece başarılı elektronik kullanımı var, rahatsız etmeyecek düzeyde ve müziklerini çok iyi tamamlıyor. Gruptaki herkes birden fazla enstruman çalabiliyor ve genelde kimin ne zaman hangi enstrumanı çalacağı belli olmuyor, henüz Türkiye’ye gelmediler ama konserlerinde bolca yer değiştirdiklerini görebiliyoruz. (Gelseler de izlesek diye de ekliyorum..)

İzlanda bize blogumuzda “icelandic” diye bir alan açtıracak kadar müzik dünyasında kendi piyasasını oluşturdu, Amiina da o piyasanın yeni gruplarından birisi. Güzel bir EP ile uyandırdıkları merakı, albüm öncesi denemesi diye nitelendirebileceğimiz ikinci EP’leri ile arttırdılar ve bu temellerin üzerine inşa ettikleri ilk albümleri Kurr ile de ben dahil birçok kişinin beklentisini boşa çıkarmadılar. Geçtiğimiz yıl en çok dinlediğim albümlerden birisi oldu Kurr, yeni albüm ve Türkiye Konseri beklentisi ile kapatayım yazımı.

Ayrıca çok eğlenceli bir web siteleri var, buradan ulaşabilirsiniz.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

1 Comment

  1. Sigur Rós ve Amiina’yı aynı sahnede izlemek rüya gibi bir şey olurdu benim için. Böyle bir konserden sonra hayatın anlamını çözmüş kadar olurdum sanırım. Bizim tarafımızdan bu kadar çok sevildiklerini bilseler bütün İzlanda buraya gelirdi sanki.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir