Altın Palmiye Haneke’nin

22 filmin büyük ödül için yarıştığı 65. Cannes Film Festivali’nde “Altın Palmiye”, bu yıl Avusturyalı Michael Haneke’nin Amour / Aşk isimli filmine verildi. Michael Haneke, Ruban Blanc isimli filmiyle 2009 yılındaki Cannes festivalinde yine Altın Palmiye ödülü kazanmıştı. Film, iki yaşlı çiftin tutkulu aşk hikâyesini anlatıyor. Filmde başrolleri 81 yaşındaki Jean-Louis Trintignant ve 85 yaşındaki Emmanuelle Riva oynuyor.

Jüri bu yıl En İyi Yönetmen Ödülü’nü ise Post Tenebras Lux isimli filmiyle Meksikalı yönetmen Carlos Reygadas’a verdi.

Festivalde En İyi Senaryo Ödülü’ne, Romen yönetmen Cristian Mungiu’nun Tepelerin Ardında / Beyond The Hills isimli filmi layık görüldü.

Tepelerin Ardında ayrıca Cosmina Stratan ve Cristina Flutur’a En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandırdı. Film, çığrından çıkan gerçek bir şeytan çıkarma ayinini konu ediyor.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü ise Danimarkalı aktör Mads Mikkelsen, Thomas Vinterberg’in yönettiği The Hunt / Av isimli filmdeki performansıyla kazandı. Film, çocuk istismarını işliyor. Kırklı yaşlarında geçirdiği zor bir boşanma sürecinden sonra hayata tutunmaya çalışan Lucas 5 yaşındaki bir kız çocuğunu istismar etmekle suçlanır. Çocuğun yalan söylemeyeceği ön kabulüyle gelişen olaylar yetişkinlerin de bu tür bir suçlamada asıl “kurban” olabileceği tezini işliyor. Ancak çocukların yetişkinleri memnun etmek için yalan söyledikleri tespitiyle.

Festivalin Jüri Ödülü ise 75 yaşındaki İngiliz yönetmen Ken Loch’ın, La Part Des Anges / The Angels Share isimli filmine verildi. İngiltere, İrlanda ve Fransa ortak yapımı film, hapis cezası alan bir grup arkadaşın viski üretimine yönelik plânları sonrası başına gelenleri anlatıyor. Cannes festivallerinden aldığı ödül sayısını beşe çıkartan İngiliz yönetmen, törende yaptığı konuşmada, ödülü dünyada kemer sıkma politikalarına karşı çıkanlara adadığını söyledi. Loach’ın filmini günümüz İngiliz gençliği çevresinde çekme nedeni de ülkesinde geçen yıl işsiz genç sayısının rekor seviyeye yükselmesi. Gelecek kaygısı olan bu gençlerin seslerini duyurmak için bu filmi çekmiş.

Festivalde, Altın Kamera Ödülü ABD’li yönetmen Benh Zeitlin’in, Les Betes du Sud Sauvage isimli filmine, Festival Büyük Ödülü de İtalyan yönetmen Matteo Garrone’nin Reality / Gerçeklik isimli filmine verildi. Film, kamuoyunun şöhrete ve reality şovlara dönük saplantısını konu ediyor.

Rezan Yeşilbaş’ın kısa metraj dalında yarışan Bé Deng (Sessiz) adlı filmi de Altın Palmiye aldı.

Author: Furkan

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir