Altın Kedi Ödülleri Sahipleriyle Buluştu

12.Uluslararası İzmir Kısa Film Festivaline bu yıl 65  ülkeden 1300’ü aşkın film başvurmuş olup 40 ülkeden 117 film seçilmişti.

Kültür Bakanlığının ve Başbakanlık tanıtma Fonunun önemli katkıları ve  sponsorların desteği ile İzmirli sinema severlerle Fransız Kültür Merkezinde buluşan festival düzenlenen ödül töreni ile son buldu.

Bu yıl festival izleyicileri Oscar, Bafta, Cannes , Berlin ve diğer önemli festivallerde ödül kazanmış filmlerin yanısıra, ilk kez gösterime giren filmleri izleme şansına sahip olmuşlardı: 2011 Oscar ödüllü animasyon filmi “The Lost Thing’’, “Bafta ödüllü “Until The River Runs Red’’, Berlin Gümüş Ayı ödüllü “Broken Night’’. Festivalde bir başka ilgi noktası Cannes 2011 film festivali yarışmasına katılan filmlerden oluşan bölümüydü.

Avrupa Film Akademisi ile işbirliği çerçevesinde 2010 ve 2011 yılları Avrupa Film Akademisi ödülü için yarışan bir çok film de programda izmirli sinemaseverlerle buluştu.

Ayrıca Festivalde;

Jean Luc Godard’ın 1993-2002 yılları arasında yapmış olduğu çok özel üç kısa filmi, Fotoğraf sanatçısı Gökçe Pehlivanoğlu’nun film setlerinde çekilmiş olan fotoğraflarından oluşan fotoşraf sergisi, İrish Film Fund ve Eye film Institute Holland ile gerçekleşen işbirliği çerçevesinde bu ülkelerin son dönem kısa filmleri festival programında yer aldı.

Altın Kedi Ödülleri 2011

Gecenin sunuculuğunu İzmirli Oyuncu Duygu Akdeniz‘in yaptığı ödül töreninde Festivalin ulusal kategorisinde, 9 film Uluslararası kategorisinde ise 11 film  Altın Kedi ödülü için yarıştı. Sinema yazarı Atilla Dorsay, Yönetmen Tayfun Pirselimoglu, Oyuncu Tülin Özen, Cannes film festivalinden Christophe Leparc ve oscar ödüllü yapımcı Cedomir Kolar’dan oluşan jüri

– ULUSAL  FİLM YARIŞMASI JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ:

ALİ ATA BAK, YÖNETMEN: ORHAN İNCE

– ULUSLARARASI FİLM YARIŞMASI JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ:

MOKHTAR (KANADA), YÖNETMEN: HALİMA QUARDİRİ

– ULUSAL FİLM YARIŞMASI ALTIN KEDİ ÖDÜLÜ

NOLYA, YÖNETMEN: CEM ÖZTÜFEKÇİ

– ULUSLARARASI FİLM YARIŞMASI ALTIN KEDİ ÖDÜLÜ

EL VENDEDOR DEL ANO (YILIN SATICISI)  İSPANYA, YÖNETMEN: COTE SOLER

filmlerini ödüle değer buldu.

Genç Oyunculara Altın Kedi Ödülü…

Ulusal filmler alanında “Genç oyunculara destek verme ve tanıtımlarına katkıda bulunma amacı ile yeni bir dal tesis etti” ve “Genç ve umut veren oyuncuları” ödüllendirmeye karar vermişti Jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucu En İyi Oyuncu ödülü “Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanmıştır” filmindeki rolüyle Ali Nuri Türkoğlu’na layık görüldü.

12.Uluslararası İzmir Kısa Film Festivalinde bu yıl Sinema Ustalarından Atölyeler ve Söyleşiler gerçekleştirirken Türkiye’nin önde gelen sinema sanatçıları,

Sinemada Senaryo Önder Çakar

Sinemada Yapımcılık Sevil Demirci

Sinemada Oyunculuk Hatice Aslan

ile söyleşiler gerçekleştirildi.

Tüm kısa film gösterimlerinin Türkçe ve İngilizce altyazılı yapıldığı festival de izmirli sinema severler filmleri ücretsiz olarak izlediler.

Not: Festivalin basın bülteninden alıntıdır.

Author: Furkan

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir