Altın Aslan Sokurov’un “Faust”una Verildi

68. Venedik Film Festivali’nde, büyük ödül olan “Altın Aslan”ı, yönetmenliğini Alexander Sokurov’un yaptığı “Faust” filmi kazandı.

“Faust”, aynı zamanda Sokurov’un, 4 filmlik serisinin (dörtleme) de son filmi. Goethe’nin klasik eseri “Faust”un serbest bir uyarlaması olan film, Sokurov’un Hitler’i anlattığı “Molokh” (1999), Lenin’i anlattığı “Telec” (2000) ve Japon İmparatoru Hirohito’yu ana karakter yaptığı “Solnzte” (2005) filmlerindeki ‘mutsuz ve tehlikeli’ insanlara dair incelemesinin son halkasını oluşturuyor.

31 Ağustos’ta başlayan festivalin ana yarışmasında toplam 23 film yarıştı.

En İyi Yönetmen Ödülü olan “Gümüş Aslan”, “People Mountain People Sea” filmiyle Çinli yönetmen Shangjun Cai’nin oldu.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ise Steve McQueen’in yönettiği “Shame”deki rolüyle İrlandalı aktör Michael Fassbender’e gitti.

Venedik Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü ise Çinli Deanie Yip “Tao Jie” filmindeki rolüyle aldı.

“Black Swan” filminin yönetmeni Darren Aronofsky’nin başkanlığını yaptığı jüri, Emanuele Crialese’nin yönettiği bir İtalyan göç filmi olan “Terraferma”yı da Seçici Kurul Özel Ödül’üne layık gördü.

Marcello Mastroianni anısına verilen En İyi Genç Oyuncu Ödülü de Japon yönetmen Sion Sono’nun yönettiği “Himizu” filmindeki rolleriyle Shota Sometani ve Fumi Nikaido’nun oldu.

Festivalde, En İyi Senaryo Ödülü Yunan filmi “Alps”e verildi. Geleceğin Aslan’ı ödülü ise “Là-bas” filmiyle genç İtalyan yönetmen Guido Lombardi’nin oldu.

Kapanış töreninin en büyük sürprizi ise Kanadalı yönetmen David Cronenberg’in, Freud ve Jung arasındaki gerilimli ilişkiyi anlattığı “A Dangerous Method” ve Roman Polanski’nin bol yıldızlı “Carnage” filmleri festivalden ödülsüz ayrılmasıydı.

Festivalde, geçen yıl “Altın Aslan” ödülünü, Sofia Coppala’nın yönettiği “Somewhere” filmi kazanmış, Seren Yüce’nin “Çoğunluk” filmi de “Geleceğin Aslanı” ödülüne layık görülmüştü. Fakat bu yıl Venedik Film Festivali’ne Türkiye’den film katılmadı. Sadece ünlü oyuncu Serra Yılmaz, festivalin “İlk eser” kategorisinde jüri üyeliği yaptı.

George Clooney’nin “The Ides of March” filmiyle açılan festival, dün akşamki ödül töreninin ardından yine Amerikalı yönetmen Whit Stillman’ın “Damsels in Ditress” filminin gösterimiyle sona erdi.

Ödüller

En İyi Film (Altın Aslan): Faust (Aleksander Sokurov) Rusya

En İyi Yönetmen (Gümüş Aslan): Shangjun Cai (Ren Shan Ren Hai / People Mountain People Sea) Çin – Hong Kong

Jüri Özel Ödülü: Terraferma (Emanuele Crialese)İtalya

En İyi Erkek Oyuncu: Michael Fassbender (Shame – Steve McQueen) İngiltere

En İyi Kadın Oyuncu: Deanie Yip (Tao Jie/A Simple Life- Ann Hui) Çin – Hong Kong

Marcello Mastroianni Genç Oyuncu Ödülü: Shôta Sometani-Fumi Nikaidô (Himizu – Sion Sono) Japonya

En İyi Görüntü Yönetmeni: Robbie Ryan (Wuthering Heights – Andrea Arnold) İngiltere

En İyi Senaryo: Yorgos Lanthimos, Efthimis Filippou (Alpis/Alps/Alpler – Yorgos Lanthimos) Yunanistan

Geleceğin Aslanı: Là-bas (Guido Lombard ) İtalya

Author: Furkan

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir