Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 1 / Twilight Saga: Breaking Dawn Part 1

Nihayet 18 Kasım geldi, gösterim tarihinden 3 hafta kadar önce internette bilet satışlarını kontrol etmeye başladığımız film vizyona girdi. Hiç abartısız haftalardır, aylardır değil; yıllardır beklediğimiz an. Peki değdi mi? Kesinlikle evet! Serinin 4. kitabının ilk bölümünü ele alan bu film, ilk ikiye girer benim sıralamamda. Tabi ki olaylar kitaptaki kadar detaylı anlatılmamıştı. Ancak kitapta üzerine basarak söylenen cümleler filmde de yer alıyordu. Eğer kitapların sadık okuyucularından değilseniz bu tür ayrıntıları fark etmeniz mümkün değil. Ama bu ayrıntılar bir eksikliğe de sebep olmayacak cinsten.

Özet geçmek gerekirse: Bella ve Edward evlendi, (Bella vampire dönüşmemişken) balayına çıktılar, Bella hamile kaldı ve bu durum ona sağlık açısından çok zarar verdi, doğum gerçekleşti; ancak Bella ölümün eşiğine kadar geldi. Jacob, sürü lideri Sam’e meydan okudu, vampirler ve kurtlar topluluğunda hem kendi içlerinde hem de birbirlerine karşı çok büyük karışıklıklar meydana geldi.

Aslında özet genişletilebilir; ama film hakkında daha fazla tüyo vermek istemiyorum. Kitabı okumanız bu konuda size yardımcı olacaktır. Zaten bu seri için filmden önce kitabı okumak bence daha iyi. Kitapta okuduklarınızın filmde nasıl aktarılacağı konusunda beklentileriniz oluyor, böylece işin heyecanı kaçmamış oluyor.

İkinci filmden itibaren ön plana çıkan Jacob (Taylor Lautner) bu filmde de kendini gösterdi. Kurt sürüsünün arasında yaşanan gerginlikler -belki de baş kaldırmalar desem daha doğru olacak- çok can alıcı sahneler oluşturmuştu. Ama şunu belirtmeliyim ki tüm bu vampir-kurt adam serilerinin içinde tartışmasız en kalitelisi olan Alacakaranlık Efsanesi’nde bile çok dandik sahneler olabiliyor. İlk filmde vampirlerin hızlı koşma sahnelerinde uğradığımız hüsranı bu filmde daha çok yaşıyoruz. Öte yandan -özellikle kurtlar üzerine kurulu sahnelerde- grafiklerin birçoğu iyiydi. Bu filmde serinin diğer filmlerine göre kan ögesi daha fazla yer alıyordu. Bu konuda hassasiyeti olan kişiler bazı sahnelerde gerçekten zor anlar yaşayabilirler.

Film ilk bölüm ile ikinci bölüm arasında geçis sahnesi olacak çok iyi bir sahnede bitti. Ancak film bitti diye kocaman salondan çoğunluk çıktığında -bitiş müzikleri çalmış, film ekibinin isimleri geçmişti ki- filmden bir iki dakikalık bir parça daha gösterildi. Üstelik bu sahne fragmanda da yer alıyordu. Bu sebepten dolayı ışıklar yandığında salondan hemen ayrılmamanızı öneririm. Filmin yaş sınırının biraz daha üstte tutulmasının da daha doğru olacağı kanısındayım.

Sonuç olarak eğer seriyi hayranlıkla veya öylesine takip eden biriyseniz filmi izlemek bir zevk olacaktır. İyi seyirler…

Author: Buse Fazlıoğlu

[ 06.06.1993 ]

Share This Post On

1 Comment

  1. Abicim bu nasıl film böyle, her serisi başka bir güzellikde.Sinema Aleminde bir testere,birde alacakaranlık serisi, gerisi yalan bence.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir