Alabama Shakes

alabamashakes

Soul, R&B, Rhytm and Blues’un hayatımıza bir nebze geri dönüşünün diğer temsilcisi Alabama Shakes. Arkaoda – Peyote gibi yerlerde en azından Fugazi’den güzel şeyler dinlemeye başlattı bizi. Geniş kasa Heritage’ların tekrar çalınabilinir olması ne güzel. İşte böyle gerçek Alabamalı grup Alabama Shakes de müzik dünyasına mütevazi girişini yaptı.

Hikayeleri yine sıradan görünümlü ama ufak bir yerde psikoloji dersi alırken tanışıp “Bowie gibi saykodelik şeyler çalalım!” diyerek başlamış. Ama mümkün mertebe 2000’ler grubu olarak Torrent’e abanıp, siyahi müziğe takıldıklarından sound değişmiş… Ki Jack White’ın da ilgisini çekmiş olacak ki bu Amerikan sound, Mayıs turuna hemencecik dahil etti onları. Ve kariyerleri, 9 Nisan’da plak şirketi ATO’dan çıkan ilk albümleri ile süsleniyor. 12 şarkılık Missisippi yakınlarından çam sakızı çoban armağanı. Ardından albümü Avrupa’ya büyük-ulu şirket Rough Trade dağıttı. Albümden evvel çıkan Hold On EP’lerindeki 4 şarkıdan özellikle Hold On Last.fm’lerde, Facebook’larda, iPod’larda falan yer kaplamaya başlamıştı bile. Paylaşımlar döndü durdu.

Albümde, çok neşeli şarkılar da var, çok pis can sıkanlar da. Fakat bir yandan; o kadar güzel bir yere konuşlanmış ki, bütün şarkılar birbirini destekliyor. Yedi cüceler gibi. Şimdi solistleri Brittany Howard’ın zamanı tam olarak olmasa da, o Sister Rosetta’dan, Otis Redding’den James Brown’dan etkilenerek tütsülediği yanık şarkılarını söylemeye devam etsin böyle iyi, mesela ben çalarım bundan sonra bu çocukları. Arkalarındayım.

Author: Onur Yener

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir