Akademİda Atölyeleri

Akademİda, sinema ve tiyatro ağırlıklı olmak üzere, çeşitli dallarda atölye çalışmaları yapmak isteyenlere sunulan bir altyapı. Öncelikli hedef, sinema ve diğer alanlarda çalışan genç profesyonellere, birer haftalık yoğun eğitimle kendi alanlarında donanım kazandırmak. Fakat bu tür faaliyetler gösteren atölyelerin aksine İstanbul’da değil de, Assos ( Çanakkale ) yakınlarında, Ege ‘ye bakan Kozlu köyünde konuşlanmış durumda. Bir ana eğitim binası ve üç lojmandan oluşan yerleşke, muhteşem bir doğa örtüsü içerisinde hem güzel bir tatil, hem de dolu dolu geçecek bir eğitim vaat ediyor.

Akademİda, 2010 yazında, dünyanın önde gelen sinema okullarından Columbia Üniversitesinden iki film profesörünün gerçekleştirdiği senaryo atölyesi ile ilk adımını attı. Bu yaz ise birbirinden önemli dört ayrı atölyeye ev sahipliği yapacak.

1) Reha Erdem Film Yapım Atölyesi (15-21 Ağustos 2011)

Pratik ağırlıklı bir yönetmenlik atölyesidir. Katılımcılar atölye boyunca günlük olarak çeşitli planlar çekip kurgulayacak ve yapılan işler Reha Erdem tarafından değerlendirilecektir. Ayrıca Reha Erdem’in kendi sinema geçmişinden ve estetiğinden aktarımların da gerçekleşeceği atölye kapsamında Reha Erdem’ın seçtiği filmlerin gösterimi de yapılacaktır.

Reha Erdem Film Atölyesi’ne katılabilmek için başvuranlarda geçmişte en az bir kısa film çekmis olma koşulu aranacaktır.

Katılım:
Program film profesyonellerine açıktır.
Programın katılım ücreti:
Tek kişilik oda 1000 TL
Çift kişilik oda 800 TL

Katılım ücreti; atölye ücreti, kalacak yer, kahvaltı, öğle ve akşam yemeği ve Kozlu-Sahil arası ulaşım masraflarını kapsar.

2) Zeynep Özbatur Atakan Yapımcılık Atölyesi (4-7 Ağustos 2011)

Zeynep Özbatur Atakan, 1966 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema – Televizyon bölümünü bitirdi. 1987 yılından itibaren Türk reklam sektöründe yapım şirketlerinde çalıştı. 1999 yılından itibaren bazı başarılı Türk filmlerinin yapımcılığını üstlendi.

Filmografi:
Lola + Bilidikid, (Ortak yapımcı), 1999, Kutluğ Ataman
Hiçbiryerde, (Yapımcı), 2002, Tayfun Pirselimoğlu
İklimler, (Yapımcı), 2006, Nuri Bilge Ceylan
Üç Maymun, (Yapımcı), 2008, Nuri Bilge Ceylan
Bir Zamanlar Anadolu’da, (Yapımcı), 2011, Nuri Bilge Ceylan

Program detayları kısa sürede güncellenecektir.

Katılım:
Program film profesyonellerine açıktır.
Programın katılım ücreti:
Tek kisilik oda 900 TL
Cift kisilik oda 700 TL

Katılım ücreti; atölye ücreti, kalacak yer, kahvaltı, öğle ve akşam yemeği ve Kozlu-Sahil arası ulaşım masraflarını kapsar.

3) Altyazı Dergisi Film Analiz Atölyesi (25-31 Temmuz 2011)

Eğitmenler: Senem Aytaç, Zeynep Dadak, Berke Göl, Gözde Onaran.

Altyazı Dergisi yazarları eşliğinde film dilinin ve kültürünün temel kavramlarının sinema tarihinden farklı örneklerle tartışılacağı bu atölye, hem pratik hem de teorik olarak sinemayla ilgilenen katılımcılara uygun olarak planlandı.

Sinema tarihinin farklı dönemlerini kapsayan atölyede, film dilini oluşturan temel öğelerin (sinematografi, mizansen, ses, kurgu vb.) filmlerdeki işlevleri, örneklerle açıklanıyor. Aynı zamanda, bir kültürel ürün ve ideolojik aygıt olarak sinemanın farklı toplumsal bağlamlardaki konumuna ve ‘gerçeklik’le olan ilişkisine bakılıyor. Bunu yaparken, sinemayla diğer sanatlar arasındaki etkileşim incelenerek filmlerin görünürün ötesindeki anlamları deşifre ediliyor.

Atölye kapsamında, sinema tarihine mal olmuş filmlerden izlenecek parçaların yanı sıra, her gün yakın plan analizi yapılmak üzere bir film gösterilecek. Altyazı atölyesi, katılımcılara Dziga Vertov’dan Agnes Varda’ya, Nuri Bilge Ceylan’dan David Lynch’e, Türkiye ve dünya sinemasının farklı dönemleri, türleri ve ekolleri arasında gezinen yoğun bir sinema haftası vaat ediyor.

Katılım:
Program film profesyonellerine ve film analizi üzerine çalısmak isteyenlere açıktır.
Programın katılım ücreti:
Tek kişilik oda 1150 TL
Çift kişilik oda 950 TL

Katılım ücreti; atölye ücreti, kalacak yer, kahvaltı, öğle ve akşam yemeği ve Kozlu-Sahil arası ulaşım masraflarını kapsar.

4) Nick Proferes Senaryo Atölyesi (9-17 Temmuz 2011)

Kozlu Senaryo Atölyesi bir proje ve senaryo geliştirme atölyesidir. Grup calışmaları çercevesinde karşılıklı fikir alış-verişleri, örnekleme çalışmaları ve bireysel değerlendirmeler programın temelini oluşturacak.

Atölye temel olarak dramatik aksiyonun önemi ve seyirci üzerindeki etkisi üzerine odaklanacak. Atölyede,katılımcılara, sanatsal ve ticari başarıya götürecek hikaye ve prodüksiyon gücü kazandırmak hedeflenir. Bunu yaparken, belirli formüller üzerinden çalışmak yerine, her projenin kendi yapısı içindeki dramatik formları nasıl oluşturmak gerektiğini irdeler.

Atölye, 2011 yılı itibariyle, hikayelerin içerik olarak geliştirilmesi ve hikayeyi oluşturan tema, karakterler ve durumların belirlilik kazanması üzerinde duracak. Atölye süresince, katılımcıların sunduğu projelerin olgunlaştırılması ve katılımcıların uluslararası anlanda başarı kazanacak projeler üretmesini amaçlıyor. Eğitmenler, New York Columbia Üniversitesi’nde senaryo ve yönetmenlik dersleri veren Nick Proferes ve Melina Jelinek.

· Atölyelere katılmak için, senaryo yazarının üzerinde çalışmakta olduğu uzun metrajlı film projesini değerlendirilmeye alınmak üzere sunması gerekir.
· Katılımcıların yazı ve senaryo deneyimi olmalıdır.
· Senaryo yazarı ve yapımcı birlikte atölyeye katılabilir.
· 2011 yılı atölyesi on katılımcıyla sınırlı olacaktır. ( İyi derecede İngilizce bilmek zorunludur.)

Katılım:
Program film profesyonellerine açıktır.
Programın katılım ücreti:
Tek kişilik oda 1400 TL
Çift kişilik oda 1200 TL

Katılım ücreti; atölye ücreti, kalacak yer, kahvaltı, öğle ve akşam yemeği ve Kozlu-Sahil arası ulaşım masraflarını kapsar.

Katılacak projelerin seçimi aşağıdaki kriterlere gore yapılacaktır:

· Projenin orijinalliği, yaratabileceği etkiler ve yapılabilme olasılığı,
· Projede yer alan bir yapımcı olması,
· Projenin yazar/yönetmen, ya da yazar/yapımcı tarafından sunulması,
· Ayrıca atölyeler ilgilenen genç senaryo yazarlarının katılımına da açıktır.

SENARYO ATÖLYESİ – SON BAŞVURU TARİHİ: 27 HAZİRAN 2011

– Atölyeler ve eğitmenlerle ilgili ayrıntılı bilgi almak için; http://akademida.org ziyaret edilebilir.

Başvuru İle İlgili Önemli Notlar:

– Katılımcıların başvuru formu ve gerekli dökümanları info@akademida.org adresine e-mail yoluyla göndermeleri gerekmektedir. Başvuru formu http://akademida.org ‘dan indirilebilir.

– Atölye çalışmaları için sınırlı sayıda maddi destek imkanı mevcuttur. Maddi destek atölye ücretinin tamamını ya da bir kısmını karşılayacak nitelikte olabilir. Başvuru için Maddi Destek formunun doldurulup info@akademida.org adresine e-mail yoluyla gönderilmesi gerekmektedir. Maddi Destek Başvuru Formu http://akademida.org ‘dan indirilebilir.

Telefon: +90 533 636 9910

Author: kristensenn

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir